Nadbiskup Gallagher: I u Europi se osjeća porast nesnošljivosti prema kršćanima
Nadbiskup Paul Gallagher, tajnik za odnose s državama – RV
U okviru skupa „Od Cristiade (film) do sadašnjih izazova. Hod vjerske slobode“, koji su na katoličkom sveučilištu u Milanu organizirali sveučilišta, milansko i panameričko, nadbiskup Paul Gallagher, tajnik za odnose s državama, 31. ožujka održao je predavanje: ‘Sveta Stolica i obrana prava na vjersku slobodu od pape Pija XI. do pape Franje’.
Nadbiskup je primijetio kako u svijetu, također i na europskom kontinentu, u posljednjem razdoblju promatramo česta kršenja vjerske slobode te zabrinjavajuće pogoršanje njezinih uvjeta, što je u nekim slučajevima dosegnulo stupanj otvorenoga progona, a kršćani su prve žrtve, premda nisu sami. Odlučujući čimbenici tih zabrinjavajućih stanja uglavnom se mogu svesti na postojanje autoritativnih i nedemokratskih država – ustvrdio je nadbiskup.
Osim toga, valja imati na umu kako se u mnogim zemljama, drevne demokratske tradicije, na vjersku dimenziju gleda sa sumnjom zbog problematika povezanih s višekulturnim kontekstom kao i zbog ideološkog učvršćivanja sekularističkoga viđenja države, prema kojem su religije jedan oblik supkulture, odnosno nositeljice prošlosti koju treba odbaciti – primijetio je Tajnik za odnose s državama.
Više nego ikad danas valja podsjetiti da je povijesna zasluga kršćanstva to da je, odvajajući sakralno od svjetovnoga, pridonijelo razvoju laičke države, koja se ne shvaća sasvim odijeljenom od religije, ili još gore kao agnostička država, već kao država koja, svjesna vrijednosti religijskog uporišta za građane, svakome jamči pravo da prema vlastitoj savjesti živi vjersku dimenziju.
Nažalost, i u Europi se osjeća zabrinjavajući porast nesnošljivosti i diskriminacije protiv kršćana. Poznato je da je Promatračnica za nesnošljivost i diskriminaciju protiv kršćana u Europi 2014. i 2015. godine zabilježila 1700 slučajeva nesnošljivosti i diskriminacije protiv kršćana. Riječ je o pojavi koja i u međunarodnom okviru privlači sve veću pozornost– ustvrdio je nadbiskup Gallagher.
Glede toga, podsjetio je kako je Parlamentarna skupština Vijeća Europe u siječnju 2015. godine usvojila Rezoluciju, naslovljenu „Borba protiv nesnošljivosti i diskriminacije u Europi, osobito prema kršćanima“, u kojoj se države članice, među inim, pozivaju da usvoje prikladne mjere kako bi se svakoj osobi u Europi jamčila učinkovita zaštita vjerske slobode.
U sadašnjem kontekstu, izgleda proturječno tražiti slobodu za sve, te ju, u ime te iste slobode, nijekati nekim skupinama, poglavito vjerskim. Ustanove dakle moraju sprječavati svaki oblik diskriminacije zbog vjerskog uvjerenja, te promicati i štititi vjersku slobodu na isti način i sa svim sredstvima upotrijebljenim u obrani svakog drugog temeljnoga prava – zaključio je nadbiskup Gallagher.
Radio Vatikan