Sumnjivo poslovanje Grada Samobora na čelu s Beljakom završilo u DORH-u!
Protiv samoborskog gradonačelnika Kreše Beljaka, inače i saborskog zastupnika i predsjednika Hrvatske seljačke stranke, doznaje portal Direktno, podnesena je prijava Županijskom državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici zbog navodnih nepravilnosti i nezakonitosti u poslovanju, te navodnom pogodovanju i nezakonitom postupanju. Iako je prijava Županijskom Državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici podnesena prije gotovo dvije godine izvidi još traju, potvrdio nam je glasnogovornik DORH-a Dražen Diklić. Krešo Beljak odgovorio nam je samo da nema saznanja o temama koje se spominju u prijavi.
“DORH već mjesecima provodi izvide povodom jedne prijave protiv Kreše Beljaka. O pojedinostima ne možemo govoriti s obzirom na zakonske odredbe o tajnosti podataka, niti davati informacije o tijeku i načinu provođenja izvida”, istaknuo je glasnogovornik Županijskog DORH-a u Velikoj Gorici Dražen Diklić.
Zamoljen da prokomentira kaznenu prijavu DORH-u podnesenu protiv njega, Krešo Beljak kratko je za Direktno odgovorio da nema saznanja o tome.
Samu prijavu, kako otkriva portal Direktno, podnijela je u lipnju 2015. bivša ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta u Samoboru Ana-Marija Crnojević koja je formalno smijenjena u rujnu 2014., kada je na njeno mjesto imenovana Jelena Vojvoda.
Bivša ravnateljica POU Samobor gradonačelnika Samobora tereti za nezakonito pogodovanje te poticanje na nezakonito postupanje. Ana-Marija Crnojević podnijela je još u rujnu 2013. i sudsku tužbu za zaštitu dostojanstva od uznemiravanja protiv POU Samobor i Grada Samobora na čijem je čelu Krešo Beljak.
Samoborski gradonačelnik navodno je odmah na početku svog mandata u srpnju 2009. zatražio od svih gradskih ustanova i poduzeća prebacivanje police osiguranja u Triglav osiguranje čiji je tadašnji predsjednik uprave bio Krešimir Jelić, bez obzira na postojeće ugovore s Croatia osiguranjem koje je tada bilo u državnom vlasništvu. Jelić je početkom 2010. godine donirao Hrvatskoj seljačkoj stranci 100.000 kuna, a nakon smjene u Triglav osiguranju postao je direktor samoborskog gradskog poduzeća Odvodnja Samobor, dok njegova supruga ima tvrtku Trigonum projekt koja radi za Grad Samobor i gradske tvrtke. Jelić je potom postao i predsjednik NK Samobora.
Beljak je već 2010. pokušao Ana-Mariju Crnojević smijeniti s mjesta ravnateljice te je poništio natječaj za njezin reizbor preferirajući drugu kandidatkinju Marijanu Togonal (svoju rođakinju), inače suprugu HTV-ova novinara Mislava Togonala. Razlog nezadovoljstvu očito je bio otpor Ana-Marije Crnojević koja nije na natječajima izabirala tvrtke koje joj je Beljak navodno sugerirao za izvođače radova u obnovi kino zgrade, kao što prethodno nije potpisala ugovor s Triglav osiguranjem. Beljak je potom, navodno, kao gradonačelnik zaustavio plaćanja POU Samobor prema dobavljačima i redovne režijske troškove. To je bilo moguće jer je POU Samobor u sustavu riznice i novac Pučkog otvorenog učilišta korišten je u druge svrhe za potrebe Grada. U prijavi, nadalje, navodi se kako je razlog pritiska na Ana-Mariju Crnojević potom bio Beljakov zahtjev za otvaranjem škole stranih jezika, iako za njom navodno nije bilo potrebe, zahtjevom za zatvaranjem Galerije Prica, promjenom programa Samoborske glazbene jeseni (umjesto Orkestra berlinske filharmonije Beljak je tražio Slavonske lole)….
Dodatno, tijekom uvođenja informatičkog programa tvrtke Libusoft Cicom za implementaciju potpune riznice, odnosno objedinjavanja svih računa Grada Samobora i gradskih tvrtki, dolazilo je do evidencije manjih uplata, odnosno umjesto 100.000 kuna uplaćenih na izvodima je stajalo primjerice 1000 kuna. Novac se uvijek knjižio, navodno na štetu POU Samobor, čime se ustanova dovodila u negativno poslovanje, a novac koristio za druge potrebe Grada.
Bivša ravnateljica POU Samobor tereti Beljaka i za nepotizam i političko zapošljavanje te u svojoj prijavi navodi desetak osoba koje rade u gradskoj upravi ili gradskim tvrtkama, a obiteljski su povezane sa gradonačelnikom Beljakom (sestrične Šoić i Bašić) ili su u prijateljskim i kumskim odnosima s njime. Dodatno, navodi i desetak osoba koje su rodbinski povezane s drugim vijećnicima ili zamjenikom gradonačelnika.
Kako stoji u prijavi DORH-u, uslijedilo je jačanje animoziteta između Beljaka i Ana-Marije Crnojević što je rezultiralo navodno pogoršanjem njezina zdravlja, odlaskom na bolovanje i podizanjem tužbe za mobbing, ali na kraju i dodatne tužbe za isplatu razlike plaća.
Prema informacijama dostupnima portalu Direktno, Grad Samobor prijavio je također DORH-u Ana-Mariju Crnojević zbog malverzacija u poslovanju, no u travnju 2015. ta je prijava odbačena.
Prethodno u srpnju 2013. zatraženo je od Crnojević, tada ravnateljice POU Samobor, da stavi svoj mandat na raspolaganje, kao i drugi ravnatelji ustanova čiji je osnivač Grad Samobor. Nakon toga su joj za razliku od drugih ravnatelja umanjena prava, odnosno u slučaju smjene nije joj kao drugima ponuđeno radno mjesto unutar ustanove s ugovorom na neodređeno vrijeme.
Ana-Marija Crnojević nakon korištenja bolovanja i godišnjeg odmora otkaz je i formalno dobila u rujnu 2014., a sudski spor još uvijek nije dovršen niti u prvom stupnju, odnosno ne postoji nepravomoćna sudska presuda niti nakon tri i pol godine. Ana-Marija Crnojević odbila je javno komentirati spor i podnesenu prijavu dok traje postupak.O prijavi DORH-u protiv Beljaka, inače predsjednika Hrvatske seljačke stranke, ništa ne znaju ni njegovi donedavni stranački kolege Nenad Matić niti hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir.
“Šokirana sam općenito ponašanjem Kreše Beljaka”, dodala je Marijana Petir, koja je ranije već kazala da im je Beljak u HSS-u “zatajio bitan dio svoje prošlosti”.
Izvor: direktno.hr