HNS-ova Mrak Taritaš: Koliko je cijena obnove kuća u Gunji napuhana i kako su birani izvođači?
Foto: fah
Policija i državno odvjetništvo utvrđuju je li obnova poplavljenih kuća u Gunji i okolici preplaćena. HRT-ov novinar Dražen Majić istražio je jesu li cijene popravka starih i izgradnje novih kuća bile napuhane i koje su tvrtke pritom profitirale te imaju li one veze s tadašnjom ministricom Ankom Mrak Taritaš.
Obnova i saniranje štete nastale u poplavama u Gunji državu će stajati gotovo milijardu kuna. Nakon što je početkom travnja načelnik Gunje Josip Lucić javnosti predočio nalaz sudskog vještaka prema kojem je obnova trebala biti gotovo dvostruko jeftinija – ovih dana započeli su policijski izvidi.
Sudski vještak ustvrdio je da je realna cijena četvornog metra prilikom izgradnje 290 novih kuća u Gunji 920 eura. Iz dokumentacije Agencije za posredovanje nekretninama, koja je vodila obnovu, vidljivo je da je prosječna cijena četvornog metra koju je odobrila tadašnja ministrica Anka Mrak Taritaš – 1950 eura.
Izvođači su izabrani na temelju javnog poziva koji je trajao tek dva radna dana. Brzina izgradnje razlog je zbog čega nije provedena javna nabava. Lokalni i mali građevinari bez šanse.
Među tvrtkama koje je odabrala ministrica Mrak Taritaš izdvaja se Monte Mont iz Osijeka, koji je izvodio brojne radove za tada HNS-ova ministarstva kulture i graditeljstva te grad Dubrovnik. U Gunji su sudjelovali u obnovi 50-ak kuća.
Iako je za njena mandata Monte Mont izgradio POS-ove stanove u Osijeku, Anka Mrak Taritaš tvrdi da za tvrtku ne zna.Vezu s HNS-om demantira i vlasnik tvrtke Monte Mont. Ipak vrijedi primijetiti da je tijekom izgradnje POS-ovih stanova u Osijeku tadašnji ministar i predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak upravo od vlasnika Monte Monta kupio penthouse stan u kojem živi, navodi HRT.
Podsjetimo, ranije je u emisiji Bujica objavljeno kako je bivša HNS-ova ministrica donijela je cijeli niz spornih odluka o obnovi kuća stradalim mještanima Gunje, Rajeva Sela i drugih područja koje su se svojedobno našla na udaru poplava. Iz dokumentacije proizlazi da je kvadrat obnove odabranim izvođačima plaćan po čak 1.700 eura za kvadrat!
Nakon toga, Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru pokrenulo je izvide o građevinskim radovima na kućama u poplavljenim selima.
Hrvoje Lucić, načelnik Gunje, također se pridružio pozivu državnog odvjetništva na istragu. Nepravilnosti prilikom obnove i odgovornosti bivše ministrice Mrak-Taritaš prisnažio je naručivanjem procjene vrijednosti sagrađenih kuća, a koja je prema podatcima sudskog vještaka iz Zagreba, procijenjena na 6490 kuna po kvadratu.
Izvor: narod.hr/hrt