Papa: Promicanje cjelovitog ljudskog razvoja zahtijeva dijalog i uzimanje u obzir ljudskih potreba i težnji
Papa Franjo je primio članove Zaklade Centesimus Annus Pro Pontifice
Borba protiv siromaštva zahtijeva bolje razumijevanje te stvarnosti: riječ je o ljudskom, a ne o pukom gospodarskom fenomenu – istaknuo je papa Franjo za vrijeme susreta sa sudionicima međunarodne konferencije Zaklade Centesimus Annus Pro Pontifice, koja se ovih dana održava u Rimu.
Zahvalio im je na njihovim nastojanjima u traženju drugačijih načina razumijevanja gospodarstva, napretka i poslovanja, te na njihovom suočavanju s etičkim izazovima koje postavljaju nove paradigme i oblici moći, proizašlih iz tehnologije, kulture odbacivanja i načina života koji ignorira siromašne i prezire slabe.
Mnogi se ljudi danas bore da ujedine čitavu ljudsku obitelj kako bi težili održivom i cjelovitom razvoju, tȁ znamo da se stvari mogu promijeniti – kazao je Sveti Otac. Napomenuo je da njihova Zaklada daje vrijedan doprinos time što poslovanju i financijama pristupa kako u svjetlu bogate baštine Socijalnog nauka Crkve tako i u svjetlu inteligentne potrage za „konstruktivnim alternativama“. Oslanjajući se na svoju stručnost i iskustvo te na suradnju s drugim ljudima dobre volje, obvezali ste se razvijati modele gospodarskog razvoja, u čijem su središtu dostojanstvo, sloboda i kreativnost koji su oznake čovjeka – naglasio je Papa.
Rekao je da njihova Zaklada u svojoj ovogodišnjoj Deklaraciji ispravno primjećuje kako borba protiv siromaštva zahtijeva bolje razumijevanje te stvarnosti: riječ je o ljudskom, a ne o pukom gospodarskom fenomenu. Promicanje cjelovitog ljudskog razvoja – nastavio je papa Franjo – zahtijeva dijalog i uzimanje u obzir ljudskih potreba i težnji, slušanje siromašnih i njihovog svakodnevnog iskustva višestruke lišenosti, te osmišljavanje specifičnih odgovora na konkretne situacije.
Potrebno je u zajednicama te među zajednicama i poduzećima ustanoviti posredujuće strukture koje su sposobne zajedno okupiti ljude i resurse, započinjući procese u kojima su siromasi glavni protagonisti i korisnici – rekao je Sveti Otac te nastavio – Takav će pristup gospodarskoj aktivnosti, koji je utemeljen na osobi, potaknuti inicijativu i kreativnost, poduzetnički duh kao i poslovne i radne zajednice, te će na taj način pogodovati socijalnom uključivanju i rastu kulture djelotvorne solidarnosti.
Možemo li ne biti zabrinuti zbog ozbiljnog problema nezaposlenosti mladih i odraslih koji se ne mogu „nadograditi“? – upitao je papa Franjo. Upozorio je da je riječ o problemu koji je poprimio dramatične razmjere kako u razvijenim zemljama tako i u onima u razvoju. Na taj se problem treba odgovoriti iz osjećaja međugeneracijske pravednosti i odgovornosti za budućnost.
Na sličan način napori da se odgovori na složene probleme povezane s porastom novih tehnologija, preobrazbom tržištâ i legitimnim težnjama radnika moraju uzeti u obzir ne samo pojedince, nego i obitelji – upozorio je Papa. Podsjetio je da je sličnu zabrinutost nedavno izrazila Biskupska sinoda o obitelji koja je uočila kako nesigurnost na poslu često uvećava pritiske i probleme u obitelji te utječe na sposobnost obitelji da plodonosno sudjeluje u životu društva.
Dragi prijatelji, potičem vaša nastojanja da donesete svjetlo Evanđelja i bogatstvo Socijalnog nauka Crkve u ta goruća pitanja, pridonoseći informiranoj raspravi, dijalogu i istraživanju, ali i angažirajući se u promjeni stavova, mišljenja i načina života, koja je ključna za izgradnju pravednijeg, slobodnijeg i skladnijeg svijeta – zaključio je papa Franjo.
Radio Vatikan