Biciklima iz Petrinje i Virovitice na 28. međunarodni susret mladih u Međugorju
Mladi iz Petrinje petu godinu zaredom na biciklima doputuju na Mladifest Međugorje
Od 1. do 6. kolovoza u Međugorju se održava 28. međunarodni molitveni susret mladih. Mnogi su mladi ovih dana krenuli na hodočašće, a slično je učinila i skupina mladih iz Hrvatske, koji su u srijedu 26. srpnja iz Virovitice biciklima krenuli put Međugorja.
Sudionik hodočašća Vanja Bajivić je o tom hodočašću za program Radiopostaje „Mir“ Međugorje kazao: „Nas pet mladih putujemo preko cijele Hrvatske i dolazimo u Međugorje. Na ovaj način želimo posvjedočiti svoju vjeru i pokazati ljubav prema Bogu. Neki su od nas već nekoliko puta biciklima išli u Međugorje.
Na prošlim hodočašćima je bilo fantastično, predivan je osjećaj kada nakon šest dana sa svojim nakanama, željom i voljom dođeš pred našu Majku i zahvališ joj na svemu što ti je pružila tijekom puta“, istaknuo je Vanja, koji vjeruje kako će u Međugorje stići uoči Festivala mladih, tj. u ponedjeljak 31. srpnja.
Već petu godinu za redom i članovi zajednice Marijine legije biciklima putuju iz Petrinje u Međugorje. Tako je bilo i ove godine kada je u nedjelju 23. srpnja u večernjim satima krenulo petero mladih članova Marijine legije iz Petrinje: Kristijan Iđaković, Matija Kovač, Filip Žugaj, Marko Božinović i svećenik vlč. Marijan Štingl.
Nakon četiri dana putovanja i prijeđenih 460 kilometara susreli su se i s još tri djevojke iz zajednice koje su nekoliko dana ranije biciklima pristigle u Međugorje. Sada svi zajedno okupljeni čekaju dolazak stotinjak mladih, obitelji i djece koji iz Petrinje i okolice pristižu na ovogodišnji Mladifest.
Vlč. Marijan prošle godine predvodio je euharistijsko misno slavlje i svjedočio u programu Mladifesta. Vjerujemo da će i ovogodišnji susret biti još jedno duhovno bogatstvo i napredak svih Marijinih legionara koji djeluju na području sisačke biskupije.
U Međugorju ovih dana borave skupine vjernika iz Njemačke, Austrije, Engleske, SAD-a, Irske, Kanade, Italije, Francuske, Poljske, Koreje, Španjolske, Slovačke, Češke i Ukrajine, Mađarske, Kine, Vijetnama, Šri Lanke, Libanona, te dakako Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Inače, zamisao o molitvenom susretu mladih rodila se u srcu jednog mladog hodočasnika iz Engleske krajem Marijanske godine (1988.), a koju je tada podijelio s fra Slavkom Barbarićem. Fra Slavko je podržao ovu ideju, te započeo organizirati i voditi Festival sve do svoje smrti 24. studenoga 2000.
Nakon dugih razgovora i dobre volje, uspješno je održan prvi susret. Predavanja za mlade držali su hercegovački franjevci. Molitveni su se susreti održavali u velikom zelenom šatoru, kao i u hladovitoj šumici pokraj crkve u Međugorju, te na Podbrdu, Križevcu i u crkvi, za vrijeme višesatnog klanjanja. Pjevanje je animirao Liam Lawton, mladi i nadareni svećenik iz Irske.
Kad je taj festival svečano završen, odlučili su nastaviti, te je tako došlo i do drugog molitvenog susreta, koji je bio bogatiji i bolje pripremljen. Kako se širio glas o Međugorju, tako se proširio i o ovom Festivalu. On je pokazao snagu i rasprostranjenost poziva na mir, ali i činjenicu da ga ljudi oduševljeno prihvaćaju. Festival je također očitovao kako mladi primjećuju da nije riječ o nečemu što se postiže lagano, nego o miru koji samo Bog daje i to onima koji mu se svim srcem obrate.
To je iskustvo imalo odjek, koji se, potpomognut sredstvima društvenoga priopćavanja, i danas čuje. Mnogi su, naime, upravo nakon iskustva u Međugorju odlučili nasljedovati Krista izabirući svećenički i/li redovnički poziv. Uz sakrament ispovijedi, upravo su duhovna zvanja jedan od najljepših međugorskih plodova. Mladi čovjek voli izazov, a Kristov poziv na radikalno nasljedovanje je upravo takav.
MISIJA / MEDJUGORJE.HR