Mons. Barišić gimnazijalcima: Trudite se da budete bolji sami od sebe

Nadbiskup Barišić predvodio je misu za učenike i sve djelatnike Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić”

U povodu početka nove školske godine splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodio je euharistijsko slavlje za učenike i sve djelatnike Nadbiskupijske klasične gimnazije „Don Frane Bulić” i Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu u ponedjeljak 4. rujna u sjemenišnoj kapeli.

Koncelebrirali su ravnatelj gimnazije don Josip Dukić, novi ravnatelj sjemeništa don Edvard Punda, novi rektor bogoslovije don Jure Bjeliš, prefekt sjemeništa don Vedran Torić i nadbiskupov tajnik don Gabrijel Kamber, a svečano bogoslužje pjevanjem je animirao mješoviti zbor Nadbiskupijske klasične gimnazije pod ravnanjem s. Lidije Matijević.

Na početku je nazočne pozdravio ravnatelj Dukić, na poseban način prvaše, zaželjevši im da se što prije uklope u školski program i školu dožive svojom školom. Istaknuo je njezinu katoličku oznaku, što znači da je u središtu duhovne formacije Isus Krist. Pozvao ih je da uz pomoć Njegovoga Duha otkrivaju puninu života.

Nadbiskupijska klasična gimnazija ima najdužu tradiciju škola u Splitu. Ovo je 318. početak nove školske godine u ovoj gimnaziji (osnovana 1700.) u koju su brojni naraštaji utkali svoje talente i sposobnosti. „Zahvalimo Gospodinu za vrijeme koje nam daruje, zamolimo ga da bude s nama i u ovoj školskoj godini kako bismo bili uspješni u školi, ali i u Crkvi i u društvu”, istaknuo je mons. Barišić, pozdravivši školarce i djelatnike škole.

U propovijedi splitsko-makarski nadbiskup protumačio je evanđeoski tekst, Isusovo naučavanje u sinagogi u Nazaretu, školi u kojoj su Židovi učili čitati i pisati. Važno im je bilo znanje. Međutim, istaknuo je nadbiskup, „samo znanje nije dovoljno. Bitan je intelektualni rast, ali još više duhovna formacija i cjeloviti razvitak ljudske osobe”. Zato Isus povezuje odgoj i obrazovanje, informaciju i formaciju, znanje i mudrost.

U duhu talijanskog jezika rekao je kako Isus u sebi objedinjuje „sapere” (znanje) i „sapore” (ukus). Sveti Pavao naviješta Isusa Krista, Učitelja, Život, ne kao formule i naučeno napamet znanje nego kao onoga koji cjelovito zahvaća i formira osobu da bi se ona suobličila njemu.

Mons. Barišić pojasnio je učenicima što znači da je njihova gimnazija „katolička”. „Ona je usmjerena na cjelovitost odgoja. Važno je da vrednujete jedni druge, da budete prijatelji spremni na suradnju, na iskrenost i pravednost. Katolička je i stoga što se naši profesori trude u ljubavi da raste u vama čovještvo, vrednote razumijevanja, praštanja i mira”, istaknuo je nadbiskup.

„Među svima nama ima zavisti i ljubomore i toga treba biti svjestan. Stoga se treba još više truditi ne da budete bolji jedni od drugih nego da budete bolji sami od sebe. Živite svoj život i gledajte na njega optimistično, razvijajte svoje talente i sposobnosti. Uz pomoć Duha Svetoga razabirite dobro od zla, bitno od nebitnoga i budite spremni primiti dobar savjet”, poručio je nadbiskup Barišić.

Na kraju se nazočnima obratio novi ravnatelj sjemeništa Punda, koji je prije 20 godina maturirao u toj gimnaziji. Pozvao ih je na zajedništvo, strpljivost, ozbiljnost i hrabrost. U novu školsku godinu upisano je 175 đaka (93 učenice i 82 učenika) u sva četiri razreda gimnazije, od kojih je 15 sjemeništaraca (Splitsko-makarske nadbiskupije, Šibenske i Dubrovačke biskupije) te dvojica dominikanskih sjemeništaraca. U školi je zaposleno 30 djelatnika, a od toga 22 profesora, ostalo je nenastavno tehničko osoblje.

MISIJA / IKA

Odgovori

Skip to content