Španjolska: Biskupi uoči referenduma u Kataloniji pozvali na molitvu
Kardinal Ricardo Blázquez Pérez, za vrijeme konzistorija, u bazilici Sv. Petra, u Vatikanu (Vatikan, 14. veljače, 2015). – ANSA
U Kataloniji je raspisan referendum o odvajanju od Španjolske, koji španjolske vlasti smatraju nelegalnim. U napetosti koja u posljednje vrijeme vlada u Kataloniji, Španjolska biskupska konferencija je – pred referendum, raspisan za nedjelju (1. listopada 2017.) – izdala priopćenje u kojemu poziva da se izbjegnu nepovratne odluke i djelovanja, koji bi mogli imati velike posljedice…
“U teškom ozračju koje se osjeća u Kataloniji, s velikom zabrinutošću ostatka Španjolske, mi – biskupi – prvo želimo prihvatiti želje i osjećaje koje su nedavno zajednički izrazili biskupi Katalonije, pravi vođe svojih biskupija” – stoji u priopćenju Stalnoga povjerenstva Španjolske biskupske konferencije (CEE), koje je jučer poslijepodne, na završetku sastanka Povjerenstva, pročitao predsjednik Konferencije, kardinal Ricardo Blázquez Pérez. Kardinal je objasnio da je “priopćenje jednoglasno odobreno od strane svih članova Stalnoga povjerenstva”.
Biskupi traže molitvu za one koji su – u ovom teškom trenutku – “odgovorni i na čelu javnih službi za opće dobro i socijalnu zajednicu”, ne bi li svi mogli biti nadahnuti “zdravim razumom i željom da budu fer i poput braće” te odgovorno “krenuti putem dijaloga i razumijevanja, poštujući ljudska prava i institucije, pomažući da društvo bude prostor bratstva, slobode i mira ” – prenosi agencija SIR.
U tim teškim vremenima – kažu nadalje španjolski biskupi – “pravo rješenje sukoba je u uspostavi dijaloga i ostvarivanju zajedničkog dobra sviju, kao što se i ističe u socijalnom nauku Crkve”. Biskupi su spomenuli Evangelii Gaudium, gdje papa Franjo piše: “Vrijeme je da u kulturi koja daje prioritet dijalogu kao obliku susreta, naučimo planirati, težiti za konsenzusom i sporazumom ali, bez odvajanja istog, od brige za pravedno društvo; društvo koje se može sjećati i koje nikog ne izostavlja”.
Kako bi se omogućio “takav iskreni i velikodušan dijalog”, javne službe i druge organizacije, kao i sami građani, trebaju izbjegavati donošenje nepovratnih odluka i djelovanja koji mogu imati ozbiljne posljedice i koje bi ih mogle isključiti iz demokratske prakse, inače zaštićene legitimnim zakonima koji omogućuju miran suživot i koje bi mogli stvoriti obiteljske, društvene podjele, kao i podjele u Crkvi”.
Prema riječima biskupâ, “društvena savjest i povjerenje u institucije moraju se obnoviti, poštujući načela koja je narod ratificirao u samom Ustavu”. Konačno, biskupi daju svoju “iskrenu potporu dijalogu, mirnom i slobodnom suživotu svih ljudi” – prenosi agencija SIR.
Radio Vatikan