Papa Franjo s mjanmarskim biskupima
Papa Franjo tijekom susreta s mjanmarskim biskupima; Yangon, 29. studenoga 2017. – RV
U zemlji zauzetoj u nadvladavanju duboko ukorijenjenih podjelâ i u izgradnji nacionalnoga jedinstva, neka Crkva u Mjanmaru slijedi poziv na poticanje jedinstva, ljubavi i ozdravljenja u životu ljudi, dopuštajući da katolička zajednica i dalje ima konstruktivnu ulogu u životu društva, dajući da se čuje njezin glas u pitanjima od nacionalnoga interesa, posebice insistirajući na poštovanju dostojanstva i pravâ svih ljudi, a na poseban način najsiromašnijih i najranjivijih – rekao je Papa susrevši se, u katedralnom kompleksu u Yangonu, s mjesnim biskupima.
Taj je susret bio – kako je rekao Sveti Otac – trenutak za razmišljanje o radostima i izazovima njihove službe, pred stadom koje nosi znakove sukoba i koje je dalo vrijedne svjedoke vjere i vrlo starih tradicija. Nakon pozdrava biskupa Felixa Liana Khena Thanga, predsjednika Mjanmarske biskupske konferencije, papa Franjo je u govoru razmatrao teme kao što su ozdravljenje, pratnja i proroštvo.
Jedinstvo koje dijelimo i slavimo rađa se iz različitosti – kazao je Papa te dodao – Razlike među ljudima vrjednuje kao vrelo uzajamnoga obogaćivanja i rasta, i poziva ih da se susreću u kulturi susreta i solidarnosti. Sveti je Otac posebno istaknuo zauzimanje u poticanju ozdravljenja i zajedništva na svim razinama života Crkve, kako bi se postigao mir koji svijet ne može dati.
Katolička zajednica u Mjanmaru može biti ponosna na svoje proročko svjedočanstvo ljubavi prema Bogu i bližnjemu, koja se očituje u zauzimanju za siromašne, za one koji su lišeni pravâ i, posebice u ovo naše vrijeme, za brojne beskućnike koji, takoreći, leže ranjeni uz rub ceste. Papa je pritom zahvalio svima koji njima i bližnjemu koji je u potrebi, ne obazirući se na religiju ili etničku pripadnost, donose balzam ozdravljenja.
Istaknuvši potom zauzimanje za ekumenski dijalog i međureligijsku suradnju, Papa je kazao da se moli za to da njihovi stalni napori u izgradnji mostova dijaloga, i u pridruživanju sljedbenicima drugih religija u uspostavljanju odnosa mira, donesu bogate plodove za pomirenje u životu te zemlje. U tom je vidiku prošloga proljeća u Yangonu održana međureligijska mirovna konferencija koja je – prema Papinim riječima – pred cijelim svijetom bila važno svjedočanstvo odlučnosti religijâ da žive u miru te da odbace svaki čin nasilja i mržnje počinjen u ime religije. Pritom je još jednom istaknuo da je Crkva „poljska bolnica“ koja treba izliječiti rane.
Papa Franjo je potom ponovno govorio o biskupima kao pastirima koji odišu po ovcama, zajedno s Božjim mirisom, i o Crkvi „na izlazu“ prema periferijama. Vaši su životi i vaša služba pozvani oblikovati se po tom duhu misionarskoga zauzimanja, i to kroz redovne pastoralne pohode župama i zajednicama kako biste, kao nježni očevi, pratili svećenike u njihovu radu u svrhu rasta njihova stada u svetosti, vjernosti i duhu služenja. Jer, – objasnio je Papa dodajući – biskupov je najbliži ‘bližnji’ upravo svećenik.
Polazeći od čvrste vjere i gorljiva misionarskoga zanosa naslijeđenoga od evangelizatorâ te azijske zemlje, i uz pomoć katehistâ koji su stožeri svake župe, Papa je biskupima poželio da prožimaju laikat u duhu istinskih misionarskih učenika, tražeći mudru inkulturaciju evanđeoske poruke. Osim toga, Papa je govorio o praćenju mladih prema zdravim moralnim načelima kako bi se suočili s izazovima u svijetu koji je u brzim promjenama, i koji je u opasnosti od ideološke i kulturalne kolonizacije.
U vidiku biskupske sinode 2018. godine, koja će biti posvećena njima, papa Franjo je podsjetio da je jedan od velikih blagoslova Crkve u Mjanmaru upravo njezina mladež, i posebno broj sjemeništaraca i mladih Bogu posvećenih osoba.
Stoga je potaknuo biskupe da ih uključe i podupiru na njihovu putu vjere, jer su – kako je rekao – pozvani da, putem svojega idealizma i zanosa, budu radosni i uvjerljivi evangelizatori svojih vršnjaka.
Što se tiče lokalne Crkve, valja ju istaknuti i zbog njezina odgojnoga i karitativnoga djelovanja, zaštite ljudskih pravâ, i potpore demokratskim načelima. Papa je izrazio pouzdanje u petogodišnji pastoralni plan koji je Crkva sastavila u najširem kontekstu izgradnje Države, kako bi donijela obilne plodove, i to ne samo za budućnost lokalnih zajednica, nego i cijele zemlje. Papa je tu posebno mislio – kako je rekao – na potrebnu zaštitu okoliša te na jamčenje ispravnoga iskorištavanja bogatih prirodnih izvora te zemlje, u korist budućih naraštaja. Očuvanje Božjega dara svega stvorenoga – podsjetio je Papa – ne može se odvajati od zdrave ljudske i društvene ekologije.
Posljednja preporuka koju je papa Franjo dao mjanmarskim biskupima bila je da održe ravnotežu u tjelesnom, kao i duhovnom zdravlju, misleći također na zdravlje svećenikâ, i rastući svakodnevno u molitvi i iskustvu Božje pomirbene ljubavi, jer – kazao je na kraju – molitva je prva biskupova zadaća; ona je temelj svećeničkoga identiteta, jamstvo temeljitosti propovijedanja i izvor pastoralne ljubavi.
Radio Vatikan