Papa Čileancima: Njegujte sposobnost slušanja!

Papa Franjo i aktualna čileanska predsjednica Verónica Michelle Bachelet Jeria (Santiago, 16. siječnja 2018.) – REUTERS

Čile je zemlja koja se poprilično razvila, ali koja ne smije zaboraviti one koji još uvijek trpe nepravde – rekao je papa Franjo u svom obraćanju predstavnicima vlasti, civilnoga društva i Diplomatskoga zbora s kojima se susreo jutros po mjesnom vremenu u Santiagu, glavnom gradu Čilea. Riječ je o Papinu prvom obraćanju po dolasku u tu južnoameričku zemlju.

Papa je na početku izrazio zahvalnost za sve ono što mu je ta zemlja dala u njegovim formativnim godinama, dodajući da je Čile zemlja bogate zemljopisne različitosti koja nam daje uvid u bogato kulturno višezvučje koje tu zemlju karakterizira. Govorio je zatim o velikom razvoju demokracije u toj zemlji i njezinom napretku u proteklih dvije stotine godina koliko je prošlo od proglašenja neovisnosti. Kazao je da je to bio vrlo važan trenutak jer je oblikovao njihovu sudbinu kao naroda, utemeljenom na slobodi i pravu, te da su Čileanci vremenom naučili ojačati i utvrditi san otaca utemeljitelja.

Svaka generacija mora preuzeti borbe i postignuća prethodnih generacija, dovodeći ih do još viših ciljeva – istaknuo je Sveti Otac te nastavio – Dobrotu, poput ljubavi, pravde i solidarnosti, ne može se postići jednom zauvijek, nego ih se treba ostvarivati svakodnevno. Nemoguće je zadovoljiti se s onim što je postignuto u prošlosti i samozadovoljno uživati u tome, kao da ne primjećujemo toliku našu braću i sestre koja trpe nepravde koje izazivaju sve nas – kazao je papa Franjo, ukazujući na izazov da se nastavi raditi kako bi demokracija u Čileu postala istinsko mjesto susreta za sve.

Da postane mjesto na kojem će se svi, bez iznimke, osjećati pozvanima graditi dom, obitelj i naciju – rekao je Sveti Otac te nastavio – Mjesto, dom, obitelj zvana Čile: velikodušna i gostoljubiva zemlja, koja je zaljubljena u svoju povijest, koja se zalaže za sadašnji suživot i s nadom gleda u budućnost. Papa je napomenuo da se to može ostvariti ako vlast i narod posjeduju sposobnost slušanja, naročito tamo gdje postoji velika etnička, kulturna i povijesna pluralnost koja se treba očuvati.

Nužno je slušati – istaknuo je papa Franjo – slušati nezaposlene koji ne mogu podupirati sadašnjost, a još manje budućnost svojih obitelji. Slušati autohtone narode, često zaboravljene, čija se prava i kultura trebaju zaštititi kako se ne bi izgubio taj dio identiteta i bogatstva ove zemlje. Slušati selioce koji kucaju na vrata ove zemlje u potrazi za boljim životom, ali također sa snagom i nadom da će pomoći izgraditi bolju budućnost za sve – rekao je Sveti Otac. Napomenuo je da trebamo također slušati mlade, starije i djecu, zaustavivši se na trenutak prije nego što je nastavio.

Ne mogu, a da ne izrazim svoju bol kao i svoj sram zbog nepopravljive štete koju su neki službenici Crkve nanijeli djeci. Želio bih se pridružiti svojoj braći u biskupstvu, jer je pravedno zatražiti oproštenje i učiniti svaki napor kako bi se poduprlo žrtve. Istodobno se moramo zalagati za to da se takve stvari nikad više ne bi ponovile – istaknuo je Papa.

Sveti je Otac potom rekao da se posebnu pažnju treba posvetiti rastu kulture koja se zna brinuti o zemlji kako bi se oduprla prevlasti gospodarske moći nad prirodnim ekosustavima i, posljedično, nad općim dobrom naših naroda. Duša čileanskoga karaktera izražava se kao poziv na bivanje – kazao je papa Franjo te zaključio – Poziv koji zahtijeva radikalnu opciju za život, posebno u svim onim oblicima u kojima je ugrožen.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content