„S margine političkoga spektra“ – Započinje izborni cirkus u Splitu

Vlada odlučila da se prijevremeni izbori za gradonačelnika i zamjenike gradonačelnika Splita održe u nedjelju 26. lipnja 2022. Započinje splitski izborni cirkus: mnogobrojna obećanja koja nije moguće ostvariti, laži i prešućivanje istine, podcjenjivanje i vrijeđanje suparnika te samopromocija kandidata. Utrka je započela nakon što su gradonačelnik Puljak i  njegovi zamjenici dali ostavke. U međuvremenu u političku arenu nenadano uletio novi kandidat HDZ-a pa je to izazvalo šok kod Puljka i njegovih suradnika. Pristrani mediji prate kampanju i otvoreno izražavaju svoje simpatije prema pojedinim kandidatima. Ovo možemo pročitati:  

Novi izborni plakat (i slogan) Željka Keruma.

U bijelom liječničkom mantilu, sa stetoskopom oko vrata i zdravstvenim kartonom u ruci – Željko Kerum smiješi se s fotografije na čijoj je pozadini Zapadna obala. U bitku za Split i Kerum je, očito, odlučio ući kao doktor – Doktor za g(rad)! Upravo je to slogan koji stoji na zabavnoj fotografiji koju je bivši gradonačelnik objavio na svom Facebook profilu i kojom se ujedno, u svom stilu, narugao dvojici svojih glavnih protukandidata za čelnu poziciju Splita – doktorima znanosti Ivici Puljku iz Centra i HDZ-ovom Zoranu Đogašu.

Dan ranije, naime, Kerum je u objavi na Facebooku prijateljima poručio kako su neki već odlučili umjesto njih te odredili da gradonačelnik Splita može biti samo jedan od dva doktora – “onaj za svemir ili onaj za spavanje”.

– Sad mi pogotovo nije jasno kako san uspija bit najbolji gradonačelnik pored ovakvih lumena. Svaka baba s pazara veći je doktor života od njih dvojice i nitko iz Zagreba neće određivati tko će voditi naš grad i koga ćemo mi birati. Svaka čast njihovoj struci, ali Splitu triba netko tko ima žuljeve na rukama, a ne na jeziku. A ova dvojica bi umorila i Einsteina. Vaš Kerum – napisao je bivši gradonačelnik na Facebooku. Kad je potom uslijedila i fotografija u liječničkoj odori bilo je jasno da Kerumov komentar o “doktorima za svemir i spavanje” nije slučajan, nego da se radi o dobro osmišljenoj kampanji. Sam Kerum potvrdio nam je da će Doktor za g(rad) biti njegov glavni izborni slogan.

– Bit će još slogana, malo ćemo se narugati, zabaviti…Igor ima dobrih ideja. To je odličan momak, završio je dva fakulteta, studirao je komunikologiju i kroatologiju, ima diplomu iz Zagreba, a ne iz Osijeka ko Vice Mihanović. I zna čime se bavi i šta mu je zanat za razliku od Puljka koji je doktor čestica. I zbog kojeg je situacija u Splitu loša. On i njegova ekipa su napravili puno stvari na štetu grada. Ne govorim da je krivac za to isključivo Puljak, nego njegovo neznanje. On nikada nije bio u tom poslu, a njegovi ljudi su težili osveti, pa se nitko nije bavio komunalnim problemima, ni razvojem grada, ni projektima. Puljak je sličan Mislavu Kolakušiću, obećaje mnogo, a nije napravio ništa. Samo laž i spekulacija. Sve je ovo izmišljeno kako bi on sebe promovirao na nacionalnom nivou. On je sebi umislio da sada, kad je pobijedio u gradu, može ići na viši nivo. Znači njemu se toliko žurilo da nije sačekao ni kraj mandata, nego je to prekinuo jer želi ići na državni nivo. Sve je to skupa jedna lakrdija i šteta za grad. Samo je pitanje jesu li birači u ovih godinu dana, jer je bilo prekratko vrijeme, shvatili da se tu radi o jednoj spekulaciji i manipulaciji, i da on zbog svoje ambicije žrtvuje grad. Moja je zadaća da ja ljudima objasnim da se radi upravo o tome – kaže Kerum i dobacuje:

– Puljak je doktor bez portfelja, a za ovog drugog sa spavanjem, kod nas na selu kažu – popiješ pola litre vina i zaspeš. Eto, on je doktor za to.

[INTERVJU] ŽELJKO KERUM OTVORIO DUŠU: “Mihanović se pravi pametan. Zašto je davao ostavku, Bog te ***a? Imali su 9 vijećnika, mogli su radit šta su tili”

“Ivošević zna Puljkove grije pa ga ‘drži za j*aja’. Njima Ivošević ne znači ništa, on je nebitan lik”, kazao je Kerum

Zabavno!? Treba priznati da ima mnogo istine u napisanom (izrečenom).

PULJAK “Ima nešto jako zanimljivo oko datuma izbora. To samo pokazuje koliki strah vlada u HDZ-u”

“Ne bi me iznenadilo da HDZ odluči drugačije, ali nama svi datumi odgovaraju. Mi imamo povjerenje u svoje sugrađane”, kazao je Puljak za Dalmaciju Danas

“Nama svaki datum odgovara”.

– Zanimljivo je primijetiti nešto jako bitno oko datuma splitskih izbora. Ostavke u Splitu predane su skoro mjesec dana prije nego što je gradonačelnik Novske odstupio zbog unaprjeđenja u Plenkovićeva ministra. No, izbori u Novskoj su dva tjedna prije splitskih!

Ako svaki datum odgovara čemu komentar?).

Puljak: ‘HDZ ima siromašan kadrovski potencijal, a moja će kampanja biti pozitivna‘.

Puljak je agitpropovac, demagog koji stalno ponavlja istu priču o klijentelizmu, korupciji, pljački, kriminalu ali ne daje nikakve dokaze. Koliko je kaznenih prijava za kriminal HDZ-ovaca i drugih napisao?

Pitali su Zorana Đogaša:  „Promatrali ste kako ste Splitom upravlja posljednjih petnaestak godina? Tko su bili dobri gradonačelnici?

– Ako ćemo gledati malo dulje, od 1990. sigurno mi je jedan od bližih Varošanin Nikola Grabić, ali želim istaknuti i Jakšu Miličića kao gradonačelnika sedamdesetih godina koji je transformirao Split i koji je s timom doveo Mediteranske igre u Split. One su bile apsolutna prekretnica u razvoju grada s nebrojenim velikim projektima, a Jakša Miličić jedan je od razloga zašto sam se uključio u lokalnu politiku, jer su razgovori s njim nepresušna inspiracija. Zadivljuje njegova agilnost i vizija razvoja grada, unatoč visokim godinama. Imena takvih ljudi u Splitu još uvijek odjekuju jer su za naš grad napravili puno, a vani možda i nitko ne zna za njih. Takav gradonačelnik želim biti.

Vrijeme u kojem je djelovao Jakša Miličić i današnje vrijeme ne mogu se uspoređivati. U vrijeme kada je Jakša Miličić bio gradonačelnik Splita (tadašnji predsjednik skupštine općine Split u periodu od 1967. do 1974. godine) i poslije Partija je odlučivala o svemu pa i o razvoju grada. Split nije bio turistički grad već tranzitni centar (Bajina koncepcija). Koliki je doprinos Jakše Miličića onečišćenju Kaštelanskoga zaljeva (željezara, rezalište brodova, cementare, klaonica, salonit itd.) trebalo bi istražiti. Poticao je gradnju željezare (trebala je biti najveća u Europi) u Kaštel Sućurcu, a poslije je postao ekološki ovješten!? U vrijeme kada je bio gradonačelnik nacionalizirano je gradsko zemljište, vršena je ekspropijacija, a vlasnicima zemlje davao se sitniš. Kažu da ni danas nekima nije plaćena oduzeta zemlja za potrebe širenja grada….

Kandidat HDZ-a Zoran Đogaš lijepo i pametno priča ali je pitanje što je moguće napraviti i u kojem roku. Tko će dati novac za velike projekte, novi MIS?

 

Davor Matijević, SDP-ov kandidat za Split (vidjeti na index.hr): „Nažalost, upoznao sam obitelj Puljak“

DAVOR MATIJEVIĆ SDP-ov je kandidat za gradonačelnika Splita. On je čovjek koji vjeruje da može pobijediti bivšeg gradonačelnika Ivicu Puljka i HDZ-ova bespravnog graditelja Zorana Đogaša.

 

Što mislite o dosadašnjem gradonačelniku Ivici Puljku i njegovu radu?

Obitelj Puljak svakog lijevog birača oduševi na prvu. Ljudi ih vide kao nešto svježe, novo, a onda, nažalost, upoznaju. U ovih 10 mjeseci vlasti bilo je previše politikantstva, nekorektnosti, mislim da je Puljak izgubio fokus zašto se uopće kandidirao, a to je da bude gradonačelnik Splita. Izbori za Split nisu izbori za Pantovčak ni za Markov trg, a on se previše orijentira na nacionalnu politiku s čime nisam zadovoljan.

 

Puljak tvrdi da ste od njega tražili direktorsko mjesto u Stanoupravi.

Žalosti me kad se intelektualac poput Puljka koristi takvim lažima i klevetama na razini Željka Keruma. S obzirom na to da je on i Jakova Prkića proglasio HDZ-ovim žetončićem, što onda očekivati? Partneri iz programske suradnje znaju koliko smo bili korektni i lojalni.

Baš mi bude žalosno da primjenjuje takav stil klevetanja. Kad je nastavio ponavljati, time je radio štetu kako stranci, tako i meni. Morao sam se zaštititi pravnim putem, tako da sam ga tužio za klevetu. Mora biti svjestan da političari mogu snositi odgovornost za sve javno izgovoreno. 

Puljak se najviše hvali uvođenjem reda, a pritom misli na Istočnu obalu i Hrvojevu, što je produkt rada Bojana Ivoševića. Sam Puljak ne znam što je napravio. S jedne strane imamo priču o uvođenju transparentnosti, a ja od toga nisam ništa vidio.

U njegovu mandatu njegovi direktori su zapošljavali bez transparentnog natječaja, neki od njih su zapošljavali u ustanovama bez natječaja, on je zaposlio i svoju savjetnicu Maju Đerek bez natječaja, koja je ostala raditi kad je on dao ostavku.

Svi pročelnici koji su imenovani sada, osim jedne osobe, došli su bez natječaja, i tu su od prijašnjih gradonačelnika. Ljudi na crno naplaćuju korištenje garažnih mjesta u vlasništvu Grad Splita, na četiri lokacije – Tijardovićeva, Papandopulova, Fina i Doverska.

Zanimljivo! Treba podsjetiti da Matijević nije iz HDZ-a. Vidjeti cijeli razgovor na index.hr.

Kandidaturu su najavili: Ante Franić (nezavisni), Davor Matijević (SDP), Ivica Puljak (Centar), Josip Markotić (Most), Zoran Đogaš (nez., HDZ) i Željko Kerum (HGS).

Datum izbora je određen, kampanja je započela, naslušat ćemo se nerealnih obećanja, udaraca ispod pojasa, uvreda i samopromocije.

Jedno pitanje za kandidate: Zašto su stupići i betonske polukugle postale zaštitni znak Splita?

Na dobro vam došla Sudamja!

Dr. Marko Jukić

 

Skip to content