Hrvatska biskupska konferencija: “Izaći na izbore – čin je političke odgovornosti i skrbi za opće dobro”

1. Političko djelovanje, kao oblik neposredne skrbi za opće dobro, prijeko je potrebno i časno služenje u zajednici. Stoga, u prigodi predsjedničkih izbora, koji će se održati 29. prosinca ove godine, želimo podijeliti odgovornost trenutka s građanima Republike Hrvatske te članove Božjega naroda, kao i sve ljude dobre volje, potaknuti, prije svega, na izlazak na izbore. Želimo podsjetiti kako tim činom iskazujemo da svjesno i savjesno preuzimamo odgovornost za opće dobro hrvatskoga društva. A donošenjem odgovorne i razborite odluke davanjem svojega glasa određenom predsjedničkom kandidatu, istodobno izražavamo i svoje povjerenje i očekivanja od osobe koja će u sljedećih pet godina obnašati odgovornu službu predsjednika Republike. Ovom porukom, kao Komisija Hrvatske biskupske konferencije koja je pozvana u svjetlu socijalnog nauka Crkve promicati pravdu i mir (iustitia et pax), želimo stoga samo istaknuti nekoliko temeljnih polazišta koja mogu pripomoći katoličkim vjernicima, a i svim ljudima dobre volje, u zauzimanju vlastita stava o predsjedničkim kandidatima, poštujući pri tome izbor svakoga glasača u skladu s njegovom osobnom savjesti.

2. Promišljajući u svjetlu socijalnog nauka Crkve koji ističe smjernice za prosudbu političkog djelovanja, naša je iskrena želja i poruka da osoba koja će obnašati službu predsjednika ili predsjednice Republike dosljedno djeluje u skladu s ovlastima propisanima Ustavom i zakonom te bude znak i jamac stabilnosti društva. Predsjednik Republike Hrvatske jest, prije svega, predsjednik svih građana te se očekuje da u obnašanju svojih dužnosti i ovlasti bdije nad sigurnošću građana te istupa u javnosti kada se radi o obrani temeljnih ustavnih načela zemlje. U tom smislu očekujemo da predsjednik ili predsjednica poštuje političku i svjetonazorsku različitost te upozorava kada se ona u društvu ne poštuje ili se omalovažavaju vjerska prava i osjećaji. Važno je stoga da osoba koja obnaša službu predsjednika nije stranački i svjetonazorski opredijeljena te da suradnički i savjetodavno surađuje s vladom u promicanju općeg dobra i međunarodnog ugleda Republike Hrvatske na dobrobit svih njezinih građana. Dostojanstvo službe predsjednika Republike zahtijeva da svojim primjerom promiče visoku razinu političke kulture te bude nositelj smirivanja društvenih napetosti i promicatelj političkog dijaloga. Drugim riječima, iako su ovlasti predsjednika Republike većinom reprezentativne, kao vjernici očekujemo od predsjednika ili predsjednice da bude moralan korektiv i svojevrsna savjest društva, promicatelj pravne države, vladavine prava i jednakosti svih građana u pravima i dužnostima, a osobito da primjerom prednjači u zauzimanju za siromašne i marginalizirane.

3. Kao vjernici i građani pozvani smo stoga poduprijeti programe onih predsjedničkih kandidata koji promiču kulturu života, zauzimaju se za dostojanstvo žene i majke, djece i starijih osoba, štite obitelj utemeljenu na braku kao zajednici muškarca i žene, dosljedno poštuju vjersku slobodu, slobodan izbor vjerskog odgoja i pravo na priziv savjesti protiv zakona koji prisiljava na djelovanje protivno zahtjevima moralnoga reda koji štiti ljudski život od začeća do naravne smrti. Nema dvojbe kako se od osobe na čelu hrvatske države očekuje da voli i poštuje svoj narod. Očekujemo da svojim primjerom pokazuje zdravo domoljublje i da to pokazuje na način da se zauzima i bori za dobrobit i legitimne interese svih hrvatskih građana. Očekujemo također da Hrvate, koji žive u dijaspori, a posebice u Bosni i Hercegovini, gdje su oni jedan od tri konstitutivna naroda, poštuje i smatra važnim čimbenikom u ostvarivanju dobrih međunarodnih odnosa te da se zauzima za njihova nacionalna, politička i kulturalna prava u zemljama u kojima žive. Papa Franjo u enciklici Fratelli tutti istaknuo je kako najveća briga političara ne smije biti opadanje popularnosti u anketama. Političar je »tvorac, graditelj s ambicioznim ciljevima, resi ga realističan i pragmatičan pogled, koji se izdiže izvan granica njegove zemlje« (br. 188).

4. Pozivamo vjernike i druge građane da ne podlegnu napasti ravnodušnosti i malodušja koje se nerijetko očituje tijekom izbora. Jer, ne izlazeći na glasovanje, mi drugima prepuštamo da odlučuju u naše ime o budućnosti hrvatskoga naroda i svih građana Republike Hrvatske. Želimo stoga podsjetiti da je Gospodin Isus naučavao kako je u ljubavi prema Bogu i bližnjemu sadržan sav Zakon (usp. Mt 22,36-40). Papa Benedikt XVI., u socijalnoj enciklici Caritas in veritate (Ljubav u istini), utemeljeno je obrazložio da je ljubav ne samo načelo odnosa u osobnom i obiteljskom životu, nego i u društvenim, ekonomskim i političkim odnosima (usp. br. 2). Nastavljajući na misao pape Benedikta XVI., papa Franjo u socijalnoj enciklici Laudato si’ naglašava da su u duhu Isusova naučavanja svi vjernici pozvani prepoznati da se ljubav, puna malih gesta uzajamne brige, ne odnosi samo na privatni, nego i na civilni i politički život, i očituje se u svim djelovanjima kojima se nastoji graditi bolji svijet (usp. br. 231). »Zato se ljubav ne izražava samo u intimnim i bliskim odnosima nego i u društvenim, gospodarskim i političkim odnosima. Preduvjet za tu političku ljubav (politica caritas) jest razvijen društveni osjećaj koji nadilazi svaki individualistički mentalitet« (papa Franjo, Fratelli tutti, br. 181-182).

U duhu te političke ljubavi i zauzetosti za promicanje općeg dobra, pozivamo sve vjernike, i ljude dobre volje, da se dobro informiraju o programima predsjedničkih kandidata te da izađu na izbore i svoj glas i povjerenje daju onoj osobi za koju po savjesti smatraju da najbolje odgovara zahtjevima njihova osobnog uvjerenja da će ovu časnu službu obnašati na dobrobit svih građana Republike Hrvatske. Očekujemo i da će predsjednički kandidati u predizbornoj kampanji čuvati svoje i tuđe dostojanstvo te primjerenim i časnim postupanjem prema političkim suparnicima očitovati svoju prikladnost za obnašanje ove odgovorne državničke službe.

Pozivamo katoličke vjernike neka se utječu zagovoru One, koju vjekovima nazivamo hrvatskom »Odvjetnicom i Majkom«, te neka s pouzdanjem u Božje čovjekoljublje, očitovano u Isusovu rođenju, mole za slogu i napredak naše Domovine.

Zagreb, 19. prosinca 2024.

✠ Đuro Hranić

nadbiskup đakovačko-osječki

predsjednik Komisije HBK-a „Iustitia et pax“

(priopćenje i prilagođeni grafički prilog preuzeti sa: www.hbk.hr )

Odgovori

Skip to content