Amerikanci optužili britansku banku Standard Chartered za poslovanje s teroristima
Jednu od najvećih svjetskih banaka, londonsku Standard Chartered američki regulator optužio je za navodne transakcije s iranskim entitetima vrijedne čak 250 milijardi dolara, kojima je prekršila američke antiterorističke propise.
Prema njujorškom odjelu za nadzor financijskih usluga, Standard Chartered je “loša” institucija, koja je prekršila američki antiteroristički zakon, te izložila američki bankarski sustav teroristima, krijumčarima drogom i korumpiranim državama. Taj odjel tvrdi da je londonska banka u zadnjih gotovo 10 godina s iranskom vladom provela čak 60.000 tajnih transakcija, kojima je na ime naknada zaradila na stotine milijuna dolara, prenosi Hina.
Takvo poslovanje navodno traje od 2006. godine, kada je, opet navodno, unutar same banke raspravljano treba li nastaviti s poslovanjem prema Iranu. Tada je jedan visoko pozicionirani dužnosnik banke u SAD-u upozorio sjedište u Londonu da bi takvo poslovanje moglo uzrokovati “katastrofalno uništenje ugleda” i “ozbiljnu kaznenu odgovornost”. Visoko pozicionirani dužnosnik u Londonu tada mu je uzvratio: “Vi j…ni Amerikanci. Tko ste vi da nama, ostatku svijeta, govorite da ne radimo s Irancima”.
Američki regulator kaže da takav odgovor ukazuje na očit prijezir prema američkim bankarskim regulativama, te da se već provode potezi kako bi Standard Chartered izgubio bankarsku licencu za New York. Ta banka samo u New Yorku dnevno obavlja 190 milijardi dolara vrijedne transakcije. Iz Standard Chartereda danas su oštro odbacili takve optužbe regulatora u New Yorku.
Dionica te kompanije jutros je na burzi u Hong Kongu potonula za 7,4 posto, nakon što su analitičari japanske Nomure snizili njezin investicijski rejting. Rejting su joj snizili i analitičari Bank of Americe, navevši da su joj fundamenti dobri, no da će ovakve optužbe zasigurno utjecati na cijenu te dionice u kratkome roku. Na londonskoj burzi cijena te dionice jutros je u minusu čak 14 posto, prenosi Hina.
R.H./hrsvijet/benedikt