Wall Street u panici: Američki bankari vrše pripreme za propast eurozone
Raspad eurozone ili izlazak pojedinih zemalja iz europske monetarne zajednice, scenariji su za koje se najveće američke banke ozbiljno pripremaju. Veći potresi u eurozoni, strahuju na Wall Streetu, mogli bi izazvati novi krah američkog financijskog tržišta.
Prema informacijama koje je objavio Financial Times, američke banke ne samo da smanjuju svoju izloženost prema najriskantnijim zemljama eurozone Grčkoj, Portugalu, Španjolskoj, Italiji i Irskoj, već pronalaze i nove metode osiguranja u slučaju raspada eura.
Wall Street je naime zabrinut da bi ih Europa, ukoliko dugove budu morali naplaćivati u starim, a usto još i devalviranim valutama poput drahme, mogla povući na dno. Zbog toga velike američke banke poput Goldman Sachsa, JP Morgana ili Citigroupa ovih dana sa svojim dužnicima, europskim bankama u najizloženijim zemljama, potpisuju posebne anekse ugovora u kojima stoji da će se dugovi nastaviti isplaćivati u eurima čak i ako eurozona “pukne”, javlja FT.
>>George Soros: Raspad EU-a donio bi katastrofalne posljedice
Takav pristup će im, naravno, upaliti isključivo s privatnim dužnicima, poput lokalnih banaka. Od izloženosti prema javnom dugu na ovaj način Wall Street ne može pobjeći. No, zato se koriste i druge metode poput “hedgiranja”, odnosno preprodavanja državnih obveznica u zloglasnim CDS “paketima”.
>>Bavarski ministar financija: Grčka će napustiti euro do kraja godine
No, unatoč svim pripremama za potencijalnu katastrofu, propast eurozone bi pojedine banke teško preživjele. Novac koji je Wall Street “uložio” na rizična europska tržišta je ogroman; procjenjuje se da npr. Morgan Stanley u rubnim europskim gospodarstvima ima 5,4 milijarde dolara potraživanja, dok je JP Morgan u rizična gospodarstva na starom kontinentu uložio više od 20 milijardi dolara.
R.H./hrsvijet