Čeka li SDP sudbina pravaša?

Ivo Josipović se neće vratiti u SDP, što je očekivano. Njegove nakane osnivanja nove stranke razotkrio je po gubitku izbora odvjetnik Nobilo, a u tom smislu se izjasnio i Nikica Gabrić iz “Nacionalnog foruma”.

Po svoj prilici, dobit ćemo još jedan spin-off SDP-a. Odluči li se Josipović osnovati novu stranku – a vjerojatno još uvijek ispituje bilo javnosti, jer nije čovjek koji se zalijeće i emocionalno reagira, kako smo i najavili kad smo prvi put pisali o tome najavivši osnivanje “udbaške stranke” – sasvim je sigurno da će povući dobar dio članstva SDP-a, koje je nezadovoljno nesposobnim i nekarizmatičnim Milanovićem, koji usto sve više gubi kontrolu nad svojim ponašanjem i izjavama.

Iz SDP-a se ne tako davno izdvojio i ORAH, nakon što je na traženje Čačića izbačena Mirela Holy, koja je dovela u pitanje neke njegove ekocidne projekte. ORAH se u kratkom roku profilirao kao stranka koja je privukla dio mlađih urbanih birača SDP-a, kojima su ekologija, LGBT prava i legalizacija marihuane u fokusu interesa, dok ih klasična politička pitanja i partizanske priče u pravilu ne zanimaju. A to je značajan dio fiksnog biračkog tijela te stranke.

Tu je i još jedna struja koja se izdvojila iz SDP-a, a koja se okupila oko Milana Bandića. On je nakon što je izbačen iz SDP-a nastavio politički djelovati, ali nije osnovao svoju privatnu stranku, kao većina. Može li se on prikloniti eventualnoj novoj Josipovićevoj stranci? Malo je vjerojatno, no ne i nemoguće. Svjetonazorski, Ivu Josipovića i Milana Bandića dijeli velik ponor: Bandić je bio zastupnik desne građanske struje u SDP-u, orijentiran više na ekonomska nego na ideološka pitanja, dok je Josipović manje-više štitio ideološke premise SDP-a, antifašizam i udbu. Usto, bili su suparnici na izborima. Ipak, ni takav rasplet nije posve nemoguć jer su i Bandić i Josipović prije svega oportunisti. No pitanje je bi li takva svjetonazorski i inače nespojiva kombinacija mogla dulje opstati.
No to nije jedini raskol koji se zadnje vrijeme dogodio. Ne tako davno, iz druge stranke lijeve koalicije na vlasti, HNS-a, koji je i sam spin-off SDP-a – osnovali su ga bivši članovi KPH na čelu sa Savkom Dabčević Kučar – je izbačen Radimir Čačić, koji je oslučio osnovati stranku reformista. Teško je zamisliti da bi se sve te struje proizašle iz SDP-a mogle ujediniti, naročito Čačićevi reformisti i ORAH Mirele Holy, obzirom na povijest njihovih sukoba. Isto tako Bandić je nespojiv s Holy.

Tu su i manje strančice koje su se još davno odvojile od glavnog tijela SDP-a, poput Šuvarovog izumrlog SRP-a, ali i nove snage ljevice poput Živog zida i Sinčića, pa i Kapovićevih iPhone- IKEA komunista.

Za sad SDP djeluje razmjerno stabilan, no to bi se moglo promijeniti nakon izbora. Njih će Milanović, kako stoje stvari, izgubiti s velikom razlikom, a tada će se otvoriti pitanje nasljednika u stranci. A znajući njegov ego, malo je vjerojatno da će prihvatiti poraz i miran odlazak s čela stranke. Izbace li ga, mogao bi pokušati povući dio ljudi sa sobom. Usto, pravilo je da se stranke uvijek osipaju i raspadaju na razne frakcije koje uglavnom služe zadovoljavanju liderskih ambicija svojih osnivača kad dožive značajan poraz na izborima. Ni HDZ nije bio imun na takve stvari, još od 1994. kad su se udbaši predvođeni Mesićem i Manolićem izdvojili nakon neuspjelog pokušaja državnog udara u britanskoj režiji i osnovali Hrvatske nezavisne demokrate. Kasnije je više puta najavljivan raskol u HDZ-u, no on se nikad nije dogodio, iako je i iz HDZ-a proizašao određen broj manjih strančica koje su osnivali izbačeni ili nezadovoljni članovi, no niti jedna nije bila duljeg vijeka.

SDP je međutim ovaj put u ozbiljnijoj situaciji. ORAH se nametnuo kao značajna snaga na ljevici, a sigurno će to biti i Josipovićeva stranka, osnuje li je. Nakon izbora, vjerojatno će biti i drugih izlazaka i prelazaka, pa možda i osnivanja novih stranaka od postojećeg članstva SDP-a. Uostalom, upravo je neuspjeh na izborima kumovao raspadu nekoć utjecajnih pravaša na bezbroj sitnih strančica – više ih nitko niti ne broji, i raspadu nekoć moćnog HSLS-a iz kojih je izašla Libra, da bi potom obje stranke nestale.

S druge strane, SDP je jedna od dvije stožerne stranke u Hrvatskoj (oni bi rekli: centralne), s velikim fiksnim biračkim tijelom, tako da će u slučaju bilo kakvih većih izlazaka središnji dio stranke vjerojatno ipak opstati i naslijediti te birače, iako znatno oslabljen. No, obzirom na pomahnitali Milanovićev ego, tek ćemo nakon izbora moći realno procijeniti koliku je stvarno štetu stranci nanio od smrti Račana, kad je preuzeo stranku, do danas, kad ju je doveo do ruba provalije.

Autor: Marcel Holjevac/dnevno.hr

Odgovori

Skip to content