ACTA ograničava ljudske slobode i ne može biti u hrvatskome interesu
Prosvjedi protiv ACTA-e, međunarodnog sporazuma kojim se uvodi kontrola aktivnosti korisnika na Internetu, rezultirao je s prosvjedima u više gradova u Hrvatskoj. Posebnu ljutnju prosvjednika izazvao je predsjednik Josipović, Ivo Josipović za klaviromjedan od autora ZAMP-a, izjasnivši se sada i u korist ACTA-e.
Sporazumi poput ACTA-e nose dodatnu zaradu od autorskih prava velikim producentskim kućama, glazbenoj i filmskoj industriji. No, pri tome žrtvovanje ljudskih sloboda i vrlo lake i vjerojatne zlouporabe predlagači ovakvih akata potpuno prešućuju. Međutim, ne treba biti posebno mudar kako bi se zaključilo koje će vlade i agencije pod pretekstom zaštite autorskih prava od globalne kontrole Interneta izvući najviše koristi,Predsjednik siguranProsvjednici u Zagrebu su predsjedniku poručili da može biti siguran kako njegove kompozicije ne će “skidati” s Interneta pa je teško naći koji bi objektivni interes Hrvatska imala u tome sudjelovati. Upravo suprotno.
Josipović siguran Prosvjednici u Zagrebu su predsjedniku poručili da može biti siguran kako njegove kompozicije ne će “skidati” s Interneta. |
Mi bi dodali da se to zapravo i ne može, budući da je za skladbe predsjednika-skladatelja interes toliko mali da si nitko nije ni dao truda postaviti njegove kompozicije na servere za ilegalno razmjenjivanje glazbe.
S druge strane, možemo samo nagađati koliko predsjednik preko ZAMP-a kao skladatelj zarađuje zbog izvođenja njegovih kompozicija u javnosti, što se naglo povećalo od kada je postao predsjednikom. Popis predsjednikovih skladbi je zavidan, pa ga za ljubitelje njegova djela (ako postoje) da danas-sutra ne bi postale žrtve ACTA-e upravo zbog skladbi onoga koji je za ACTA-u u Hrvatskoj najviše lobirao.
Prosvjedi protiv ACTA-e i u Splitu i Puli
Protiv ACTA-e, međunarodnog sporazuma o zaštiti autorskih prava, prosvjedovalo se danas i u Splitu i Puli gdje su aktivisti također upozoravali kako taj sporazum ograničiva slobodu korištenja Interneta i povećava mogućnost kontrole građana.
U Splitu se s početkom u 15 sati na Peristilu okupilo stotinjak ljudi, kojima su se pridružili i splitski laburisti.
Dio prosvjednika je imao masku Anonimousa, a u prosvjedu su sudjelovali mirno i bez ikakvih izgreda. Nosili su transparente na kojima je pisalo: “Ne srljajte kao guske u maglu – No acta”, “Error 404-Democracy not found”, te “Stop cenzuri na Internetu”.
Prosvjed protiv ACTA-e u Zagrebu
“Prosvjedujemo protiv zakona o kojem se već godinama daleko od očiju javnosti raspravlja. Smatramo da građani moraju shvatiti kako nije vrijeme da se donose bilo koji zakoni koji će cenzurirati naša prava na Internetu. Naša se sloboda na Internetu ne smije ni u kom slučaju ograničavati”, kazao je Boris Kadin, jedan od organizatora splitskog prosvjeda.
Kako je Kadin dodao, mirnim prosvjedom na Peristilu su htjeli pokazati kako i u Splitu ima ljudi koji su svjesni, te da se javno treba pokazati kako se građani ne slažu s onim što im se nameće. “Mi smo svi ovdje danas kako bi poručili da znamo kako zakon ACTA- e u osnovi nije dobar jer pogoduje većini kompanija na uštrb zaštite prava nekog izvođača”, zaključio je Kadin.
Zbog jake bure na pulskom trgu Portarata okupilo se svega nekolicina građana koji su transparentima izrazili svoje neslaganje i prosvjedovali protiv međunarodnog sporazuma o zaštiti autorskih prava.
Potporu prosvjednim skupovima diljem Hrvatske dao je i Klub mladih IDS-a koji je u priopćenju za javnost naveo kako “ACTA ugrožava temeljna prava građana na privatnost i slobodu govora te otvara rigoroznu mogućnost cenzuriranja Interneta i učestalog kršenja ljudskih prava”.
Mladi IDS-a ističu kako je cilj ACTA-e promijeniti temeljne tehnološke i institucionalne elemente funkcioniranja Interneta kao globalne informacijske mreže, a ne suzbijanje krivotvorenje roba i kršenje autorskih prava na Internetu. Klub mladih IDS-a zalaže se za slobodan i dostupan Internet te traži od Vlade da što prije pokrene javnu raspravu o međunarodnom ugovoru o zaštiti intelektualnog vlasništva na Internetu (ACTA) i njegovim posljedicama, te zatim odluči hoće li ga usvojiti.
M. M., Hina