Papa Benedikt XVI. proglasio blaženim svoga prethodnika
U nazočnosti više od milijun vjernika, papa je Benedikt XVI. u nedjelju, 1. svibnja, na Trgu svetoga Petra proglasio blaženim Ivana Pavla Drugoga. Svojom apostolskom vlašću – rekao je Sveti Otac u formuli beatifikacije
{jcomments on}– dopuštamo da se časnoga slugu Božjega Ivana Pavla II., papu, od sada naziva blaženim, te da se njegov blagdan može slaviti, na mjestima i prema kanonskim odredbama, 22. listopada. Podsjetimo, na taj je dan započela Petrova služba pape Wojtyłe. U spomen na Ivana Pavla II. jutros je, oko 5.30 sati, na prozoru s kojega Sveti Otac predmoli molitvu Anđeoskoga pozdravljenja, upaljena svijeća.
Ovo je blagdan vjere, dragocjena prigoda za otvaranje vrata Kristu, te snažan poziv na življenje, velikodušnošću novoga blaženika, Evanđelje Ljubavi – tim je riječima papa Benedikt XVI., putem vatikanskoga dnevnika L’Osservatore Romano, pozdravio hodočasnike prispjele u Rim radi beatifikacije Ivana Pavla Drugoga. U nazočnosti oko 90 državnih izaslanstava, sa 16 šefova država i predstavnika pet kraljevskih obitelji, s Papom su koncelebrirali kardinali nazočni u Rimu. Sveti je Otac bio odjeven u crkveno ruho koje je pripadalo papi Wojtyłi, a i kalež na euharistijskom slavlju upotrebljavao je Ivan Pavao II. posljednjih godina svojega papinstva.
Svojim svjedočenjem vjere, ljubavi i apostolske smjelosti, združene s velikom mjerom ljudskosti, taj uzorni sin poljskoga naroda pomogao je kršćanima svega svijeta da se ne boje nazivati se kršćanima, pripadati Crkvi, govoriti o Evanđelju. Jednom riječju: pomogao nam je da nemamo straha pred istinom, jer je istina jamstvo slobode – istaknuo je Sveti Otac u propovijedi te dodao – Još sažetije: ponovno nam je dao snagu da vjerujemo u Krista, jer Krist je Otkupitelj čovjeka – Redemptor hominis: a to je i tema njegove prve enciklike te nit vodilja svih drugih. Karol Wojtyła uspeo se na Petrovo prijestolje, noseći sa sobom svoja duboka razmišljanja o suočavanju između marksizma i kršćanstva, usredištenu na čovjeku. Njegova je poruka bila ova: čovjek je put Crkve, a Krist je put čovjeka.
Tom je porukom, koja je i velika baština Drugoga vatikanskog sabora i njegova ‘kormilara’, sluge Božjega pape Pavla VI., Ivan Pavao II. vodio Božji narod da prijeđe prag trećega tisućljeća, te je upravo zahvaljujući Kristu mogao to nazvati ‘pragom nade’ – rekao je nadalje Sveti Otac te dodao da je preko dugoga puta priprave za veliki jubilej, kršćanstvu dao obnovljeno usmjerenje za budućnost, za Božju budućnost koja nadilazi povijest, ali ipak ulazi u nju. Tu poveznicu nade koja je na neki način bila prepuštena marksizmu i ideologiji napretka, on je zakonito vratio kršćanstvu, vraćajući mu izvorni lik nade, da živi u povijesti duhom ‘događaja’ na osobnom i zajedničkom planu usmjeren prema Kristu, čovjekovoj punini i dovršenju njegovih očekivanja pravde i mira – istaknuo je Papa.
Sveti je Otac propovijed završio zahvaljujući Bogu za osobno iskustvo koje mu je omogućio, da dugo surađuje s blaženim papom Ivanom Pavlom Drugim. Već sam prije imao prilike upoznati ga i cijeniti, ali od 1982. godine, kad me je pozvao u Rim za pročelnika Zbora za nauk vjere, tijekom 23 godine mogao sam mu biti blizu i diviti se uvijek sve više njegovoj osobi. Moju je službu podupirao svojom duhovnom dubinom, bogatstvom svojih zamišljaja – napomenuo je Sveti Otac ističući da ga je primjer njegove molitve uvijek dirao i podizao. Uranjao je u susret s Bogom, pa i usred mnogih zadaća svojega poslanja.
Pa onda njegovo svjedočenje u trpljenju – rekao je nadalje Papa – Gospodin ga je postupno lišio svega, ali on je uvijek ostao ‘stijena’, kako je to Krist želio. Njegova duboka poniznost, ukorijenjena u intimno jedinstvo s Kristom, dopustila mu je da nastavi voditi Crkvu i dati svijetu još rječitiju poruku upravo u doba kad su slabile njegove tjelesne snage. Tako je na izvanredan način ostvario poziv svakog svećenika i biskupa: postati jedno s onim Isusom kojega svakodnevno prima i prinosi u Crkvi. Blago tebi, voljeni papa Ivane Pavle Drugi, jer si vjerovao! Nastavi, molimo te, s neba podupirati vjeru naroda Božjega. Mnogo si nas puta iz Apostolske palače blagoslovio na ovom trgu. Danas te molimo: blagoslovi nas, Sveti Oče! Amen – rekao je na kraju papa Benedikt Šesnaesti.
Nakon beatifikacije vjernicima je omogućen pristup lijesu s posmrtnim ostacima novoga blaženika, izloženom u Bazilici svetoga Petra, na koji je položen evanđelistar iz Lorscha. Riječ je o neprocjenjivu primjerku crkvene knjige urešene minijaturama. Potječe iz vremena između 778. i 820. godine, i svrstava se među remek-djela karolinške minijature. Čuva se u Vatikanskoj Apostolskoj Biblioteci. (Preneseno s katolici.org)