HASANBEGOVIĆ OSTAJE MINISTAR? ‘Korektno sam obavljao svoj posao u Ministarstvu kulture’
Facebook/Zlatko Hasanbegović
Plenković je sklon ka tome da Hasanbegović doista ostane ministar, ali njega po tom pitanju još nisu kontaktirali, doznaje Dnevno.hr.
Tehnički ministar kulture Zlatko Hasanbegović, najspominjaniji je političar čije se ime dovodilo u prvi plan tijekom pregovora između Mosta i HDZ-a, a čije je ime pod upitnik među ostalim doveo predstavnik srpske nacionalne manjine i potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac. No, kako dnevno.hr neslužbeno doznaje iz Hrvatske demokratske zajednice šef te stranke Andrej Plenković tijekom vikenda je razmatrao mogućnost da Hasanbegovića ponovno imenuje ministrom te se odlučio kako će na tu opciju pristati.
U skladu s tim, Hasanbegović bi, tvrdi izvor iz HDZ-a, doista mogao ostati ministar. Najprozivanijeg političara tim povodom kontaktirali su s portala dnevno.hr, a on pak tvrdi kako te informacije tijekom vikenda do njega nisu došle.
-Ne znam ništa o tome, ali znam da se tijekom vikenda nisu vodili pregovori oko ministarskih fotelja. Mene tim povodom još uvijek nitko nije kontaktirao, u narednih nekoliko dana, do konca tjedna trebalo bi se znati tko će preuzeti koje ministarstvo, a o tome će odlučiti mandatar. No, ja smatram da sam svoj posao u Ministarstvu kulture korektno radio – naglašava Hasanbegović u kratkom osvrtu, diskretno između redaka poručujući da je itekako sposoban nastaviti s onime sa čime je započeo.
No, osim njega u HDZ-ovim krugovima spominje se još jedno ima ono Nine Obuljen, koja među biračkim tijelom ove stranke ne uživa simpatije. Na lik i djelo potencijalne ministrice na svojem se Facebook profilu referirao Pero Kovačević osvrćući se na dio iz njezine biografije, a u kojem se ona osvrće na knjige generala Praljka.-Što se tiče Nine Obuljen točna je činjenica da je ona potpisla da su knjige generala Praljka šund.
Nina Obuljen šundom je proglasila knjige generala Slobodana Praljka 2008. godine te je Praljkova tvrtka bila dužna platiti državi PDV gotovo pola milijuna kuna. Praljkove knjige izvorni su dokumenti iz Domovinskog rata, vezane uz rat u BiH te odnose Hrvatske i BiH, međutim Ministarstvo financija je, zahvaljujući Nini Obuljen i njezinoj kvalifikaciji šunda, 7. svibnja s Praljkova računa ovršilo 435 tisuća kuna. Nina Obuljen, ondašnja državna tajnica iz Ministarstva kulture, knjigu HHO-a koja se bavi “Olujom” i zločinima nakon “Oluje”, falsifikat HHO-a nije vidjela kao problematičan niti ga je proglasila šundom, ali Praljkove je knjige svrstala u kategoriju šunda, čime su potpale pod obvezno plaćanje PDV-a.
Evo što sam tada rekao:“Istodobno, knjiga HHO-a koja se bavi “Olujom” i zločinima nakon “Oluje” u Haagu nije prihvaćena kao vjerodostojna, pa je Sudsko vijeće tijekom prvostupanjske presude Gotovini, Markaču i Čermaku zaključilo da je Žarko Puhovski nevjerodostojan svjedok, kao i podatci iz te knjige koja je, međutim, oslobođena poreza na šund. Meni je to neshvatljivo i skandalozno – napisao je Kovačević. Svoj stav o dotičnoj iznosili su i iz koordinacije braniteljskih udruga.
– Nakon višestrukih zahtjeva za smjenom ravnatelja HAVC-a zbog najtežih kršenja zakona na koje se više puta oglušio UO HAVC-a, izvješćujemo javnost kako je koordinacija braniteljskih udruga podnijela kaznene prijave protiv članova UO HAVC-a, Stjepana Ćosića, Nine Obuljen Koržinek, Romane Matanovac Vučković, Hrvoja Turkovića i Jadranke Hrge, te ravnatelja Hrvoja Hribara i zatražila njihovo trenutačno razrješenje od nadležnog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića – naveli su iz braniteljskih udruga, a pozvana su i sva nadležna tijela: DORH, USKOK, PNUSKOK i MUP RH da odmah postupe u skladu s hrvatskim zakonima i pokrenu kaznene i druge postupke protiv svih odgvoornih u tijelima HAVC-a, koji su djelovali kao udruženje za počinjenje kaznenih djela i izvlačenja javnog novca u privatne džepove.
A u vrijeme ove farse podršku braniteljima dao je i niz saborskih zastupnika. Braniteljske udruge zamjeraju potencijalnoj ministrici Nini Obuljen i HDZ-ovom Jasenu Mesiću aktivno, ali i pasivno sudjelovanje u financiranju ili davanju podrške nekim neprihvatljivim projektima, naglasili su koncem rujna na najave da bi dotična mogla zamijeniti Hasanbegovića.
Inače, Nina Obuljen Koržinke rođena je u Dubrovniku gdje je završila osnovnu i srednju školu, potom u Zagrebu upisuju Muzičku akademiju i Filozofki fakultet. Diplomirala je violinu te francuski jezik i komparativnu književnost, a na Političkim znanostima postaje magistrica politologije, na smjeru komparativne politike. Smjer doktora društvenih znanosti u znanstvenom polju politologije stječe također na Fakultetu političkih znanosti, a završila je i Diplomatsku akademiju MVP-a te se usavršavala na katedri za doktorske studije Sveučlilišta Paris-Dauphine. Zajedno s Hrvojem Hribarom i Goranom Vnukom dobila je 2013. od Francuskog veleposlanstva odličje Viteza reda umjetnosti i književnosti, a bila je i koordinatorica za EU u Ministarstvu kulture te članica pregovoračkog tima za pristupanje Hrvatske EU. Bila je i pomoćnica ministra i državne tajnice u Ministarstvu kulture u vrijeme HDZ-ove Vlade tijekom mandata Bože Biškupića koji je pak iznimno blizak bivšem premijeru Sanaderu, a u vrijeme Jasena Mesića bila je zadužena za područje kulture i medija. Sudjelovala je u kreiranju Zakona o HRT-u i Zakona o elektroničkim medijima koji su doneseni sporazumom HDZ-a i SDP-a 2010. Nadalje je bila članica Ravnateljstva Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, a ujedno je i znanstvena suradnica u Institutu za razvoj i međunarodne odnose gdje se bavi kulturnom i medijskom poolitikom osobito u kontekstu europskih integracija. Imenovana je programskom ravnateljicom 7. Svjetskog summita umjetnosti i kulture koji se održava na Malti. Nedavno je bila sudionica simpozija Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo pod Radmanovim pokroviteljstvom na kojem se debatiralo o budućnosti hrvatske države i stanja u kulturi. Uz Radmana na skupu su govorili Tvrtko Jakovina, Neven Budak, Bertom Šalaj, Ivo Josipović i Gvozden Flego te brojni drugi akteri bliski SDP-u i HNS-u.
-Smatram da je potpuno nevažno što bilo koji pojedinac misli o HRT-u, a pogotovo ako su to visoko pozicionirani političari. Jer HRT ne može i ne treba biti u službi ikoje političke opcije. Ali to moramo staviti u kontekst. Jer bez obzira na to kako vi radite, ako dođete na poziciju glavnog ravnatelja voljom jedne političke opcije koja je u tom trenutku na vlasti, svaki vaš potez će biti obrazložen tako da tjerate vodu na mlin toj opciji. Radman je imenovan voljom tadašnje stranke na vlasti i svaki njegov potez stavljao se u taj kontekst. Isto će se to događati i novom vodstvu dok god je na snazi ovakav Zakon- tvrdila je o Radmanu u razgovoru za Nacfional, a u vrijeme dok je bila predsjednica Programskog vijeća HRT-a na HRT-u su svjedočili brojnim skandalima od javnih televizijskih ispada pojedinih novinara i urednika, tužbi novinara protiv Radmana, ali i i svih članova Programskog vijeća zbog klevete i sramoćenja, do cenzure serijala Zločini komunizma. Nina Obuljen članica je Upravnog odbora HAVC-a od 2015., i to u vremenu kada je HAVC financirao s 250.000,00 kuna novca poreznih obveznika Republike Hrvatske pročetnički pamflet ’15 minuta – Masakr u Dvoru’ koji govori o zločinima nad mentalnim bolesnicima u Dvoru na Uni, za što je u filmu optužena Hrvatska vojska, iako HV s tim groznim zločinima nije imao nikakve veze. Na to mjesto kandidirala ju je Hrvatska udruga producenata predvođena Hrvojem Osvadićem, a Ministarstvo kulture imenovalo ju je članice Upravnog odbora HAVC-a u veljači 2015.
Kao bivša državna tajnica Ministarstva kulture, Nina Obuljen je Sveučilištu u Zagrebu prijavila u svibnju 2013. Martinu Borovac Pečarević, načelnicu Sektora za europske poslove i medije, jer je uvjerena da je ta načelnica u svom doktorskom radu prepisala dijelove njezina magistarskog rada. Posebno se ističe činjenica da je mentorica na tom spornom doktorskom radu prijavljenom za plagijat bila upravo ministrica Andrea Zlatar Violić, a Nina Obuljen prijavu je podnijela tek nakon što je iz Ministarstva kulture otišla za predsjednicu Programskog vijeća HRT-a, pisao je Večernji list.
Izvor: ovdje