Anti Vrbanu ugledno priznanje za kninsku crkvu
Foto Nikša Stipaničev/hanza media
Zagrebačkom arhitektu šibenskih korijena Anti Vrbanu, odnosno njegovoj Onix grupi, ovih je dana stiglo neočekivano veliko priznanje za njegov prošlogodišnji rad. U oštroj konkurenciji, naime, pripala mu je regionalna nagrada International Property Awards 2016. u kategoriji “javni prostor” (Public Service Interior) za crkvu Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu, a istu nagradu odnio je i u kategoriji “arhitektura – rezidencija” (Architecture Single Residence) za Cameleon Beach House na Jadriji kod Šibenika.
Valja reći i to da su oba projekta ušla i u finale natječaja za najbolje u Europi, a službeno proglašenje bit će na svečanoj dodjeli 27. listopada u hotelu “Mariott” u Londonu.
Nagrade International Property Awards dodjeljuju se u četiri glavne kategorije: razvoj, unutarnji dizajn, arhitektura, te nagrade za zaposlene u prodaji nekretnina.
Ova se priznanja dodjeljuju od 2005. godine u devet regija – Africi, Aziji, Pacifiku, Arabiji, Kanadi, Karibima, Srednjoj i Južnoj Americi, Europi, Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u, a namijenjene su izuzetnim komercijalnim, javnim i stambenim objektima u cijelom svijetu.
Dvostruki pobjednik
– Zvali su nas i pitali pristajemo li na kandidaturu naših dvaju projekata, što mi se učinilo sjajnim pa sam, naravno, odgovorio potvrdno. U međuvremenu sam i zaboravio na to, a onda su mi ovih dana javili da smo nagrađeni u obje kategorije, i to kao prvi kojima je to pošlo za rukom jer nitko do sada nije bio dvostruki pobjednik – rekao nam je Vrban.
Najbolje ocijenjeni natjecatelji iz svake pojedine regije automatski sudjeluju i u ukupnim International Awards, nagradama svjetske izvrsnosti. Ocjene dodjeljuje više stručnih sudaca, a u žiriju sjede cijenjeni građevinari, arhitekti, dizajneri i stručnjaci za nekretnine.
Jedan od članova žirija je, primjerice, arhitekt John Cetra iz CetraRuddy Architecture u New Yorku, koja je autor sinagoge Lincoln Square u New Yorku, restorana “SushiSamba London/D&W”, smještenog na vrhu jednog londonskog tornja, ali i arhitekt Daniel Hopwood, predsjednik British Institute of Interior Design, koji je na Channelu 4 sudac u emisiji “Britain’s Best Homes”.
Zanimljivo je da je projekt Vrbanove crkve u Kninu u Hrvatskoj i u medijima, ali i među strukom, izazivao brojne kontroverzije prije samog otvaranja na proslavi Dana domovinske zahvalnosti prošle godine, no čini se da međunarodna struka ipak misli nešto drukčije, što arhitekta posebno veseli.
Priznanja iz svijeta
– Inozemna struka prepoznala je projekt i dodijelila mu nagradu, što mi je jako drago. Rekli su mi, kad su mi javili za kandidaturu, da je prepoznato kako sam “uzeo liniju svjetla i nacrtao crkvu”. Naravno, još uvijek me pomalo rastužuje što priznanje za ono što radim redovito dolazi izvana, a rjeđe od kuće, no to je valjda tako, ionako moja Onix grupa većinu poslova i odrađuje u inozemstvu.
Najviše je zahvalan, dodaje Vrban, onima koji su imali povjerenja angažirati ga na tom velikom projektu, franjevačkoj biskupiji, kao i podršci Grada Knina.
Njegov projekt vlastite kuće za odmor na Jadriji također je dočekan s pohvalama, iako se radi o minijaturnoj rezidenciji u usporedbi s drugim vilama kandidatima za istu nagradu. Vila Jadrija nalik je na stakleni paviljon, površine je tek oko 60 kvadrata, no zahvaljujući sjajnoj izvedbi i iskorištenosti prostora djeluje vrlo prostrana. Zanimljivo, to je Antina obiteljska kuća i omiljena mu lokacija “za napuniti baterije”.
Vila Jadrija
– Upravo to je moja arhitektura, što ne znači da druge nisu, naravno, ali Vilu Jadriju radio sam za sebe – smije se Vrban.
Prošlogodišnju nagradu za najbolju rezidenciju dobila je Villa Isabelle na Kreti, tvrtke Europlan Real Estate Developers.
Piše Nevena Banić Bilan/slobodnadalmacija.hr