Kako su neki hrvatski(??!!) mediji zlorabili riječi biskupa Uzinića, navodno upućene biskupu Košiću: Evo što im je biskup odgovorio

Foto: Dubrovačka biskupija

Dubrovački biskup Mate Uzinić ogradio se u utorak na svom Facebook profilu od medijskih interpretacija njegove objave, koji su neki mediji protumačili kao kritiku propovjedi sisačkog biskupa Vlade Košića.

“Ne komentiram propovijedi drugih biskupa, pa tako ni biskupa Košića. Zato se ograđujem od svih reinterpretacija onoga što sam jučer napisao!”, napisao je biskup Uzinić na svom Facebook profilu.

Ne komentiram propovijedi drugih biskupa, pa tako ni biskupa Košića. Zato se ograđujem od svih reinterpretacija onoga što sam jučer napisao!

Gepostet von Mate Uzinić am Dienstag, 6. September 2016

Biskup Uzinić je u ponedjeljak na svom Facebooku napisao: “Želimo li kršćanski odgovoriti izazovima svog vremena, uvijek se trebamo pitati ima li ono što govorimo i činimo ikakve veze s evanđeljem.”

Želimo li kršćanski odgovoriti izazovima svog vremena, uvijek se trebamo pitati ima li ono što govorimo i činimo ikakve veze s evanđeljem.

Gepostet von Mate Uzinić am Montag, 5. September 2016

To je na nekim portalima protumačeno kao kritika Košićevih riječi, koje su pak u medijima ocijenjene kao predizborna agitacija usmjerena protiv SDP-a i ljevice.

Podsjetimo, u propovijedi se biskup Košić osvrnuo i na izbore, zbog čega su ga brojni mediji napali.

Rekao je kako vjernici nemaju neku svoju stranku, ali imaju načela kojih se moraju držati da bi pridonijeli dobru domovine i ispunili svoju zadaću da se kao odgovorni članovi našeg hrvatskog društva brinu za njezin napredak, na što ih poziva i Doktrinalna nota o nekim pitanjima vezanim uz sudjelovanje katolika u političkom životu, iz 2002. g., u kojoj stoji kako kršćani trebaju djelovati na svim područjima javnog i društvenog života.

“Sigurno, prvo je načelo djelovanja u javnom životu naša vjera. Živjeli smo dugo, više desetljeća u društvu koje je zatiralo ljudska prava i slobode, među kojima i slobodu vjere. Zato je jasno da se ne smijemo odlučiti poduprijeti one koji i danas ponižavaju nas vjernike i našu vjeru, nego one koji poštuju vjernike, Crkvu i njezino djelovanje. Zato je važno da biramo one predstavnike koji shvaćaju sekularnu državu kao zajednicu u kojoj se poštuju razne autonomije ustanova i djelatnosti, ali koje međusobno surađuju na dobro naroda, a ne one koji shvaćaju sekularnu kao antivjersku državu u kojoj bi se politička moć koristila da bi se ateiziralo hrvatsko društvo jer na žalost i to se danas događa u nekim područjima u RH. Željeli bismo da buduća Vlada štiti naša vjerska i kršćanska uvjerenja priznavajući da su kršćanske vrijednosti utkane u same temelje našega naroda te da je upravo iz vjere niknula i znanost i ukupna kultura koju je Crkva uvijek promicala, a ne kao kada se silom nametao tzv. zdravstveni odgoj u škole protiv volje roditelja i Crkve”, rekao je biskup te pozvao da se sluša kandidate kada govore o vjeronauku u školi, koji neki već 20 godina osporavaju, a koji donosi dobre plodove u odgoju i obrazovanju djece i mladih.

Doktrinalnu notu o nekim pitanjima vezanim uz sudjelovanje katolika u političkom životu je Kongregacija za nauk vjere, na čelu s tadašnim prefektom kardinalom Josephom Ratzingerom, kasnije papom Benediktom XVI., objavila 2002.

Dokument je preveden na gotovo sve jezike, te se odnosi na više od milijardu katolika koji žive u cijelome svijetu.

Svi zainteresirani tekst dokumenta mogu u cijelosti pronaći OVDJE.

Izvor: ovdje

Odgovori

Skip to content