DORH ISTRAŽUJE MINISTARSTVO: Sumnjiv period kad je zamjenica bila Vesna Nađ

Nalaz Državne revizije o radu Ministarstva branitelja u 2015. pokazao je cijeli niz nepravilnosti. Iz DORH-a poručuju pak kako policija vrši istragu te da sada još nisu pokrenuli postupke protiv odgovornih.

Policija prema nalogu DORH-a već mjesecima, točnije od rujna prošle godine, očito istražuje sumnjive radnje u Ministarstvu branitelja i to za 2015. godinu kada su Ministarstvo branitelja vodili Predrag Matić, njegova zamjenica Vesna Nađ, uz asistenciju Bojana Glavaševića.

Podsjetimo, Matić i Glavašević bili su i nedavno glavni akteri afere o kojoj smo pisali, koju smo potkrijepili dokumentima, a radi se o njihovom putu sa studenticama u Dubrovnik, piše direktno.hr.

Ne treba zaboraviti da je desna ruka Predragu Matiću u Ministarstvu branitelja bila upravo Vesna Nađ koja je prebačena u Kovačićevo Ministarstvo uprave. Podsjetimo, smjenu Vesne Nađ dugo su vremena tražili nezadovoljni branitelji.

DORH-u je portal direktno.hr poslao upit vezano uz radnje koje se provode, a slijedom vrlo negativnog nalaza Državne revizije o radu Ministarstva branitelja u 2015. godini.

Podsjetimo, u to je vrijeme na čelu ministarstva bio Predrag Matić.

“Kao što je Državno odvjetništvo Republike Hrvatske već odgovorilo Vašem portalu, odgovaramo Vam ponovo: nadležno državno odvjetništvo je naložilo policiji provođenje izvida koji su u tijeku. Odluka će biti donijeta po okončanju svih poduzetih potrebnih radnji”, odgovorili su iz DORH-a na upit u kojoj je fazi istraga, a vezano uz nepravilnosti u Ministarstvu branitelja.

Vrijeme je da se prisjetimo kakve je sve nezakonitosti Državna revizija pronašla u Matićevom ministarstvu, a što su javno obznanili na ljeto prošle godine.

Prema ‘zapovjednoj odgovornosti’, zakonski predstavnik Ministarstva je tijekom 2015. godine pa do 22. siječnja 2016. bio Predrag Matić. Od 22. do 28. siječnja 2016., bio je to ministar kojega je imenovala Oreškovićeva vlada – Mijo Crnoja.

On se nije dugo zadržao te je nakon njegovog povlačenja, od 28. siječnja do 21. ožujka 2016. dužnost zakonskog predstavnika obavljala Vesna Nađ.

Od 21. ožujka 2016. i u vrijeme obavljanja revizije, zakonski predstavnik Ministarstva je bio Tomo Medved.

‘Nema podataka o razlozima putovanja, visini dnevnica i troškovima’

Zanimljivi su podaci o rashodima za službena putovanja u Ministarstvu u 2015.

Oni su iznosili 957.501,00kn, a ostvareni su za dnevnice u iznosu 334.524,00kn, naknade za smještaj su pak iznosie 308.465,00 kn. Na prijevoz na službenom putu potrošeno je 241.331,00kn, a na cestarine i druge troškove 73.181,00kn.

No sve je puno nejasnoća.

Knjiga putnih naloga sadrži podatke o datumu, mjestu i osobi koja je upućena na službeno putovanje, ali ne sadrži podatke koji se odnose na svrhu službenog puta, iznos dnevnica i troškove putovanja.

Dijelu zaposlenika za službeni put u inozemstvo isplaćeni su predujmovi u iznosima višim od potrebnih troškova za ostvareni službeni put (do najviše 962,16 EUR), a zaposlenici su putne naloge razduživali i primljene predujmove vraćali nakon roka propisanog naputkom Ministarstva.

Putni nalozi za službena putovanja ostvarena službenim vozilima ne sadrže podatke o službenom vozilu, početno i završno stanje brojila, broj prijeđenih kilometara na službenom putu te popis priloga na temelju kojih se ostvaruje povrat sredstava.

Izvješća o rezultatima službenog putovanja ne sadrže obrazloženja rezultata obavljenog posla te učešće, odnosno zadaće osobe upućene na službeni put, kako je propisano Naputkom Ministarstva.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Odgovori

Skip to content