Džihadistička prijestolnica Europe nalazi se u hrvatskom susjedstvu

Foto Ilustracija / REUTERS

Zahvaljujemo Alahu jer je okupio sve ove lavove iz cijelog svijeta kako bi dao pobjedu potlačenim muslimanima.

Alah nas je blagoslovio s pobjedama, a oni nevjernici koji su vladali više nemaju autoriteta, sve zahvaljujući Alahu. Zahvaljujemo Alahu koji nam je dao pobjedu. Savjetujem te, po Alahu, ne stoj više ni minute u kući svojoj. Pripremi se i dođi u džihad.

Ako želiš obožavati Alaha istinito, onda dođi kod nas jer to je najbolji način da odaš počast Alahu – tako je u videoporukama koje smo preslušavali govorio terorist Ljavdrim Muhadžeri, posljednji od Kosovara koji je izubio život u “svetom ratu” ISIL-a. On se predstavljao kao zapovjednik u vojsci tzv. Islamske države Iraka i Levanta.

Većina mladih koji su iz kosovskog Kačanika otišli kako bi se pridružili ISIL-u nikada se neće vratiti. Stižu vijesti o njihovim smrtima, a kosti su ostavili na ratištima u Siriji, dok su im žene koje su poveli sa sobom “preuzeli” drugi džihadisti. No, iako na Kosovu postoje rigorozne zatvorske kazne zbog odlaska među teroriste ili podrške plaćenicima, domaći militanti i dalje imaju velike simpatije među domaćim stanovništvom.

Naime, Savjet Islamske zajednice u Kačaniku iskoristio je gradsku džamiju i ozvučenje na minaretu kako bi cijelom gradu oglasio smrt tog militanta. Džamija je oplakivala isilovca na zahtjev njegove obitelji koja živi u Kačaniku, izvijestila je Radio Slobodna Europa.

To se nije svidjelo muslimanskoj zajednici na Kosovu, jer navode da će pretvaranjem Ljavdrima u mučenika ponukati i druge mlade da krenu njegovim stopama. Ljavdrim je ubijao i snimao smaknuća, te je poznat kao iznimno okrutan džihadist.

Kačanik, gradić od 30 tisuća stanovnika, već je od 2012. označen kao džihadistička prijestolnica Europe. Naime, iz toga grada su se ISIL-u pridružili brojni mladi, pa čak i cijele obitelji, a sve skupa između 300 i 350 Kosovara sudjelovalo je u sukobima u Siriji i Iraku, na strani ISIL-a i Al-Nusre. Među njima je i oko 50 žena te 30 djece.

Međutim, neslužbeni podaci govore da je broj i veći. Stotinjak ih se vratilo, a protiv dijela boraca vode se sudski postupci. Zakon predviđa kazne do 15 godina zatvora. Baš u tom relativno novom zakonu kosovski dužnosnici vide način na koji će skrenuti pažnju s Kosova kao poligona za stvaranje vojnika ISIL-a. Međutim, novi obavještajni podaci i pisanja stranih medija i dalje govore da je Kosovo i dalje tvornica radikala te ih zakonska rješenja nisu previše usporila.

Vratimo se opet na Ljavdrima. Militant je bio poznat po uznemirujućim videima koje je postavljao na socijalnim mrežama, a na kojima se vidi kako ubija ljude, primjerice raketom. U jednom videu maše sabljom i uzvikuje kako će osvojiti i Rim i Španjolsku. Navodio je i mlade Kosovare da ubijaju po Balkanu pa je tako uhapšeno sedam osoba koje su po njegovim naputcima trebale izvršiti terorističke napade.

Početkom ove godine stradao je i Rivdan Haćifi, Ljavdrimov prijatelj i bivši imam iz Gnjilana, koji je također često pozivao na ubojstva nevjernika i zvao Kosovare da mu se pridruže u “svetom ratu”.

Kosovski političari kažu da se radikalizam smanjio, međutim, nevladine organizacije upozoravaju da sada oni radikali koji su zatvoreni u kaznonicama šire svoju ideologiju i uspješno regrutiraju nove članove koji će nakon izlaska iz zatvora krenuti direktno za Siriju i Irak. Naime, plaćaju siromašnima hranu, brinu o njihovim obiteljima, daju im zaštitu i lagano ih pridobivaju.

Ali odakle radikalnim propovjednicima novac? NY Times piše da godinama stiže iz Saudijske Arabije i upravo su Saudijci krivi što se Kosovo pretvorilo u centar vehabizma – konzervativnog islamskog pokreta koji po nekim tumačenjima odobrava i silu za preobraćenje nevjernika. Times piše i da je Kosovo nekada bilo tolerantno društvo, a Saudijci su pred očima “osloboditelja” Amerikanaca preuzeli Kosovo i nekad mirnu zemlju pretvorili u centar islamskog ekstremizma.

Kako Saudijci deluju u Europi, otkrilo se i u depešama Wikileaksa.

I drugi mediji pišu slično, pa navode priču mladića koji je na put radikalizacije krenuo kada je na Facebooku dobio poziv da nazoči propovijedi jednog imama kojeg su plaćali Saudijci.

Propovijedi je organiziralo islamsko društvo mladih “Rinia Islame” (Islamska omladina na albanskom), jedna od desetaka organizacija o kojim se malo zna, a koje su osnovale Saudijska Arabija i druge države Perzijskog zaljeva kako bi širile ekstremnu verziju islama. Grupe su optužene za “pranje mozga” mladima.

Mladić kaže da su propovijedi kojima je nazočio bile “veoma stroge i oštre te su nam rekli da se ne rukujemo sa ženama i ne idemo u kafiće i barove”. Propovijedi kojima je nazočio mladić držao je Zeqirja Qazimi, imam koji je na odsluženju desetogodišnje zatvorske kazne nakon što je sud njega i šestoricu njegovih suradnika osudio zbog sudjelovanja u borbama na strani ISIL-a u Siriji od 2012. do 2014. godine i pokušaja regrutiranja mladih u redove te militante organizacije.

Qazimi je na YouTube kanalu postavio video u kojem kaže kako je “krv nevjernika najbolje piće”- izvještava RSE, a analitičari objašnjavaju da dobrotvorne organizacije s Bliskog istoka ulaze u siromašne, seoske zajednice poput Kačanika, koje su vlasti zanemarile i gdje je nezaposlenost oko 40 posto. To siromašne mladiće čini iznimno lakom metom za indoktrinaciju jer su od svih zaboravljeni i ostavljeni, a ekstremistički propovjednici dočekuju ih širokih ruku te im daju novac, hranu…

– Islamske dobrotvorne organizacije često vode škole, domove za djecu i socijalne programe, ali također promoviraju stroga islamska pravila. Čini se da je radikalna ideologija stvorila uporište u Kačaniku, gdje nije neobično vidjeti žene pokrivene u potpunosti islamskim velom ili ljude s nepodšišanim bradama i u hlačama kraćih nogavica, simbolima islamskih fundamentalista.

Vlasti Kačanika kategorično tvrde da su uglavnom izbacile radikale iz grada, ali priznaju da su neki ekstremisti jednostavno prešli u ilegalno djelovanje i nastavili raditi u privatnim kućama. Lokalno stanovništvo govori o kolibama u šumi u kojima ekstremisti drže sastanke i propovijedi, a čuvaju ih naoružani stražari – navode kosovski i strani mediji.

Tajna udruga

Da je teroristička prijetnja na Kosovu stalna, svjedoči i slučaj iz svibnja ove godine kada je policija Kosova uhitila četiri osobe za koje se sumnja da su pripadnici organizacije ‘Oko naroda’ (Syri i popullit), a koju kosovske vlasti smatraju kriminalnim društvom. Sumnja se da su pripremali terorističke napade.

Autor: Saša Jadrijević Tomas/slobodnadalmacija.hr

Odgovori

Skip to content