U ZAGREBU OTVORENA IZLOŽBA O DOPRINOSU BENEDIKTINACA

Na Dan Europe kada obilježavamo početke ekonomske i gospodarske integracije europskoga kontinenta, u programu trodnevnice sv. Leopoldu Mandiću u istoimenoj župi na zagrebačkom Voltinom naselju 9. svibnja 2025. otvorena je izložba „Benediktinci i stvaranje europske kulture“. Ova izložba posvećena je 15 stoljeća dugom trajanju benediktinskog utjecaja na razvoj europske i hrvatske kulture, umjetnosti i znanosti te obnove zapadno-europske kršćanske civilizacije. Hrvatska se povijest, naročito ona srednjovjekovna, ne može promatrati bez tog najstarijeg katoličkog reda te je njihov utjecaj na naš identitet nemjerljiv. Također, svetog Benedikta je papa Pavao VI. proglasio zaštitnikom Europe 1964. g.

Izložba je dio službenog programa obilježavanja 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva.

Svetu misu predvodio je vlč. Mislav Kutleša, dok je manifestaciju nastupom uzdignuo Akademski muški zbor Fakulteta elektrotehnike i računarstva kojega vodi maestro Josip degl’ Ivellio, Zmaj Brački II., Kancelar Kapitula Zlatnoga Zmaja.

Program otvorenja izložbe moderirao je župnik vlč. Željko Lovrić. U ime Velikog Meštra Mislava Grgića, Zmaja Strossmayerskog, prisutnima se obratio  mo. Degl’ Ivellio, koncept izložbe predstavila je kritičarka Sanda Stanaćev Bajzek, a teolog Marijan Vidović govorio je o povijesti reda benediktinaca. U ime Hrvatske udruge Benedikt iz Splita skup je pozdravio predsjednik udruge Radoslav Zaradić, zmajski pripravnik. Izložbu je otvorio Nevio Šetić, Zmaj od Istre koji je obnašao dužnost Velikog Meštra Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ od 2011.-2021.g.

Izložbu su prvotno postavili benediktinci samostana Cascinazza u Italiji u suradnji sa zakladom Fondazione per la Sussidiarietà 2006. godine u Riminiju pod nazivom „Con le nostre mani, ma con la Tua forza / Našim rukama, ali Tvojom snagom“ u organizaciji katoličkoga pokreta Comunione e Liberazione. Za postavljanje izložbe u Hrvatskoj, priređivač i nakladnik Verbum odlučio se za naziv „Benediktinci i stvaranje europske kulture“ kako bi se naglasila činjenica da je upravo na temelju suradnje ljudske slobode i božanskoga nadahnuća stvorena europska kultura. Izložba je u Hrvatskoj prvi put postavljena 2007. godine u Splitu tijekom međunarodne kulturne manifestacije Dani kršćanske kulture, a ustupljena je Hrvatskoj udruzi Benedikt za program obilježavanja 1100 g. Hrvatskoga Kraljevstva.

Izložba sažeto obuhvaća 15 stoljeća benediktinske tradicije kojom se želi pokazati kako život prožet vjerom dovodi do toga da domet djela čudesno nadilazi svaku računicu i predviđanje. Cijela izložba podijeljena je u sedam odsjeka: 1) Samostan: neočekivana i iznenađujuća stvarnost; 2) Samostan – početak nove civilizacije; 3) Korijeni benediktinskog iskustva; 4) Kamo ide Europa danas? 5) Ponovni početak: Božja vjernost; 6) Sveti Benedikt, nada Zapada; 7) Iz hrvatske benediktinske baštine. Pokrovitelji izložbe su Ministarstvo kulture i medija RH (sredstva dodijeljena Hrvatskoj udruzi Benedikt) i Splitsko-dalmatinska županija.

Izložba je otvorena do 25. svibnja, nakon čega će početkom lipnja biti postavljena u Arhivu Splitsko-dalmatinske županije u Dicmu povodom Međunarodnog dana arhiva.

Odgovori

Skip to content