Sudac Ivan Turudić: Vlada ruši ustavni poredak!
PRESUDA PERKOVIĆU O različitoj presudi Mustaču: To nije čudno jer se propisi o europskim uhidbenim nalozima kratko primjenjuju, a i zbog toga kako su napisani
{jathumbnail off}S obzirom da se šutnja u dijelu javnosti može i tumači kao strah od konfrontacije, na inzistiranje da se ipak očituje o reakciji “visokog izvora u Vladi”, sudac Ivan Turudić je uzvratio:
– Ne bojimo se, nemamo se čega bojati već jednostavno smatramo da nema potrebe reagirati na jedan kukavički i bijedan napad “visokog izvora iz Vlade” koji se skriva iza medija i nema se obraza ni predstaviti.
Na kritiku iz Vlade da je vijeće Županijskog suda u Zagrebu odobrenim izručenjem Josipa Perkovića izvršilo državni udar s vodenim pištoljem, Turudić je uzvratio:
– Oni ruše ustavnopravni poredak i tome svjedočimo možda ne dnevno, ali gotovo svakoga tjedna.
O neprimjenjivanju hrvatskih zakona, kaže:
– To nije istina jer se naša odluka temelji na hrvatskom implementacijskom zakonu i ujednačenoj praksi Vrhovnog suda dok je i obveza nacionalnih sudaca tumačiti domaće pravo u svijetlu pravne stečevine EU. Ne postoji niti različita praksa VSRH, kako se to prikazuje u javnosti. Štoviše, stav Vrhovnog suda u odnosu na relevantnost apsolutne zastare i kaznena djela sa Popisa od 32 kaznena djela je jasno i jednako izražen u tri odluke u kojima je VSRH rješavao po žalbi kod odluke o EUN-u u odnosu na kaznena djela sa Popisa.
Znači li to da bi sud izručio i dijete kad bi se radilo o kaznenom djelu s Popisa, pitamo.
– Nismo izrazili stav da se ništa ne provjerava kod djela sa Popisa već smo u odluci detaljno objasnili da se djela sa Popisa ne podvode pod jedno od djela iz našeg Kaznenog zakona pa stoga nije moguće ocjenjivati one razloge za odbijanje predaje koji to zahtijevaju, konkretno zastara.
U odnosu na dijete nije potrebno vršiti provjeru dvostruke kažnjivosti već sama činjenica dobi ispod 14 godina je dovoljna za odbijanje predaje.
O tomu tko je “visoki izvor u Vladi”, kaže:
– S obzirom na upotrebljenu metaforu o vodenom pištolju svima je jasno tko stoji iza toga jer je svima znano tko svakodnevno upotrebljava takve metafore – tvrdi sudac Turudić.
Zbunjujuću okolnost da su dva sudska vijeća u istoj pravnoj stvari različito odlučila, prokomentirao je:
– To je uobičajeno jer se propisi o EUN-u vrlo kratko primjenjuju, a i kako su propisi napisani to ne treba čuditi. Na Vrhovnom sudu je da odluči. Premda postoji niz odluka kod kojih je moguće da se nešto slično dogodi jer te odluke ne mogu doći do Vrhovnog suda koji je odgovoran za jedinstvenu primjenu zakona. Primjerice, kad je riječ o kontroli istrage, Vrhovni sud više nema mogućnosti ujednačavati sudsku praksu.
AUTOR:
Marinko Jurasić/Večernji list