Nadbiskup Barišić: Sveta Klara je bila razumljivi prijevod Riječi Božje
Blagdan sv. Klare, majke i utemeljiteljice sestara klarisa, svečano je proslavljen u petak, 11. kolovoza u samostanskoj crkvi redovnica klarisa u Splitu. Središnje euharistijsko slavlje predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u koncelebraciji s nekoliko svećenika.
Na početku slavlja nadbiskup je pozdravio braću svećenike, sestre klarise i sve vjernike i štovatelje asiške svetice i franjevačke duhovnosti naglasivši kako je samostan klarisa veliko bogatstvo za Crkvu i grad Split kroz tolika stoljeća njegova postojanja.
Okupljenim vjernicima obratio se i samostanski kapelan fra Josip Lucić koji je u svoje, i u ime sestara klarisa, zahvalio nadbiskupu na njegovoj prisutnosti, propovjednicima koji su predvodili devetnicu i vjernicima koji su se u velikom broju radosni okupljali u čast sv. Klare. Posebnu zahvalu uputio je sestrama klarisama koje pjevanjem svaku proslavu čine još svečanijom i bogatijom.
Podsjetio je na posebne pobožnosti sestara klarisa Presvetom Srcu Isusovu, Presvetom Oltarskom sakramentu i druge istaknuvši da je “euharistijski Bog bio sav Klarin život”.
U prigodnoj homiliji mons. Barišić je govorio o povijesti svetaca kao najvažnijoj povijesti za ljudsku povijest, ali i budućnost. Premda se svetkovina sv. Klare slavi u kolovozu, njezina se svetost časti svaki dan i na svakom mjestu jer onaj tko je ušao u svetost i tko je povezan s Isusom Kristom nije ograničen vremenom ni prostorom.
„Sveta Klara je bila razumljivi prijevod Riječi Božje. O njoj je često razmišljala i meditirala. Znala je da onaj tko želi upoznati Gospodina mora otkriti Njegovu volju za svoj život te da samo ljubav proniče u samu srž. Sveti Ivan je rekao: ‘Tko ne ljubi, ne upozna Boga jer Bog je ljubav.’ To vrijedi i u obiteljskom okružju i u samostanskoj zajednici.
Ljubav osvjetljava vrline i strpljivo podnosi mane drugoga”, naglasio je nadbiskup te dodao: “Stoga sv. Klara nije velika jer gradila svoj život u askezi ili što je svojim naporom i trudom postigla nešto važno, nego jer je u kontemplaciji živjela potpuno predanje Božjoj milosrdnoj ljubavi.”
Sv. Klara nas poziva da u svojoj svakodnevnici, unatoč poteškoćama, obvezama i vlastitim ograničenjima, tražimo i upoznajemo Boga te živimo jedni za druge jer ne možemo biti kršćani i Kristovi bez zajednice, bez bližnjega.
„Poput Krista koji nije želio biti nam izvanjski gospodar koji će nam zapovijedati nego unutarnja životna limfa od koje ćemo živjeti, tako i mi trebamo drugima davati život a ne ga umanjivati. To se čini svakim gestom pažnje, dobrote, darivanja i praštanja. Dublje spoznajemo Boga kada otvorimo srce i darujemo dio sebe za bližnjega. Pravi primjer u tome mogu nam biti i naše sestre klarise”, kazao je splitsko-makarski nadbiskup.
Govoreći o samostanu klarisa u Splitu naglasio je da od njihove molitve živi čitav grad i da nikada nećemo spoznati sve milosti koje su po njima prisutne u Crkvi i društvu.
Samostan klarisa najstariji je ženski redovnički samostan u Splitu, koji na čelu s opaticom sestrom Dolores Mandić slavi 709 godina postojanja. U njemu danas ima dvadeset i tri sestre, od toga su tri novakinje i dvije aspirantice. Klarise, redovnice koje žive u klauzuri, u Splitu su otvorile samostan godine 1308. i od tada su se održale sve do sada.
Njihov današnji samostan podignut je godine 1883., a prije toga živjele su u dva samostana u staroj gradskoj jezgri. Uz samostan je 1884. podignuta i crkva koja je posvećena sv. Klari. Naslovnik crkve do godine 1983. bila je sv. Ana, a te je godine crkva posvećena i proglašena crkvom Sv. Klare.
Izvor: MISIJA/IKA