Zdravom prehranom protiv stresa

ZDRAVOM PREHRANOM PROTIV STRESA

Konstatacija da neka hrana potiče stres, a druga pomaže tijelu da se nosi s njim može izazvati čuđenje kod mnogo ljudi: kakve veze ima hrana sa stresom? Ima itekakve. Današnja prehrana sadrži namirnice s malo vlakana, malo složenih ugljikohidrata, voća i povrća, a bogata je mastima, šećerom, solju i proizvodima životinjskog porijekla, što povećava opasnost od degenerativnih bolesti, kardiovaskularnih bolesti i nekih vrsta raka.

 

Prehrana bogata vlaknima (cjelovite žitarice, mahunarke, voće i povrće) postupno prolazi proces probave i daje stabilnu razinu šećera u krvi, čime osigurava stabilnost i snagu. Uravnotežena prehrana prijeko je potrebna za održavanje dobrog zdravlja, ali jednako tako utječe na sposobnost nošenja sa stresom.
Pogonsko gorivo
Rafinirani proizvodi koji su česti u prehrani (na primjer, od bijelog brašna ili bijelog šećera), s malo vlakana, dovode do toga da razina šećera u krvi padne prebrzo i mozak kao odgovor pokreće otpuštanje hormona stresa kako bi se oslobodile energetske rezerve u tijelu a da bi se povećala razina šećera u krvi. Istraživanja su pokazala da hrana poput složenih ugljikohidrata (cjelovite žitarice, mahunarke, integralni kruh, orasi, sjemenke, voće i povrće) pomaže smanjiti stres, dok kava, alkohol i rafinirani ugljikohidrati (bijeli kruh, bijela riža, tjestenina od bijelog brašna i krumpir) povećavaju razinu hormona stresa.
Ugljikohidrati su ti koji opskrbljuju tijelo energijom, oni su pogonsko gorivo za naše tijelo. Trebali bi činiti osnovu naših obroka, ali bilo bi bolje da su složeni. WHO, Svjetska zdravstvena organizacija, preporučuje da dnevni unos složenih ugljikohidrata bude između 50 do 80 posto.
Dobri su složeni
Složeni ugljikohidrati postupno prolaze proces probave, dulje se zadržavaju u organizmu i stvaraju lužnatu reakciju u krvi (što je dobro za zdravlje). Rafinirani ugljikohidrati brzo ulaze u krv i stvaraju kiselu reakciju.
Složeni ugljikohidrati stimuliraju u mozgu sintezu hormona neurotransmitera. Tako neravnoteža serotonina može osobu učiniti osjetljivijom na stres. Serotonin ima važnu ulogu u našem mozgu u upravljanju stresom i pomaže nam da se osjećamo dobro, zapisao je slavni nutricionist Anthony Haynes.
Pobjeda umora
Kada su pod stresom, ljudi obično posežu za hranom koja brzo daje energiju – keksi, kolači, krafne, bijeli kruh ili tjestenina (svi oni sadrže rafinirane šećere i brašno).
Daju nagli uzlet energije i nagli pad, što rezultira da se osjećate lošije. Ako jedete neposredno prije spavanja ili noću, to može povećati razinu kortizola (hormona stresa). Preskakanje obroka također povećava razinu tog hormona. Ako ste pod stresom ili tjeskobni, trebali biste jesti hranu koja snižava razine kortizola.
No, ako patite od adrenalnog umora (što mogu uzrokovati dulji periodi kroničnog stresa), pripazite – smanjite ili pažljivo dozirajte količinu voća na jelovniku. Voće sadrži velike količine fruktoze i kalija što je loša kombinacija za ljude s adrenalnim umorom. I ne zaboravite – najbolje je organski proizvedeno voće i povrće.

 

Pripremila:: Silvana Dragun

Odgovori

Skip to content