Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga

Socijalna uključenost

Zlouporaba opojnih droga te bolest ovisnosti o drogama kao njena posljedica pogađaju sve društvene slojeve, društvene zajednice i sve zemlje. Zlouporabu opojnih droga prate i zarazne bolesti poput HIV-a, hepatitisa i spolno prenosivih bolesti, te nanose ogromnu štetu, kako pojedincu koji je ovisan, obiteljima ovisnika, tako i cijelom društvu.

Rezolucijom 42/112, godine 1987. Generalna skupština UN-a proglasila je dan 26. lipnja Međunarodnim danom borbe protiv zlouporabe droga i nezakonite trgovine drogama, kao izraz svoje odlučnosti da jača djelovanje i suradnju u borbi protiv zlouporabe i trgovine drogama, kako bi se postigao cilj međunarodnog društva bez droga.

Donesena je i Anti-drogs kampanja koja je počela 26.06. sa sloganom „Da li droga kontrolira vaš život? Vašu zajednicu? Za droge nema mjesta“. Kampanja je u tijeku treću godinu, a svaku godinu se bazirala na jednom aspektu problema s drogama. Cilj te međunarodne kampanje jest podizanje svijesti o velikim problemima koje nezakonite droge čine društvu. Nitko nije siguran u društvu u kojem droga preuzme kontrolu. Cilj kampanje je nadahnuti ljude u borbi protiv zla koje zlouporaba droga i kriminal vezan uz nezakonitu proizvodnju i trgovinu drogama čine pojedincima i cijelim društvima.

Trgovanje opojnim drogama je zasigurno jedan od najproduktivnijih oblika organiziranog kriminala kako u svijetu tako i na području Europe, te Republike Hrvatske. Po ostvarenim prihodima doslovno se radi o globalnoj industriji, koja može konkurirati najznačajnijim privrednim granama. Zlouporaba droga i njihova nezakonita trgovine su globalni problemi na sprečavanju kojih moraju raditi sve države, pa tako i naša.

Preneseno s: Moderna Hrvatska

Odgovori

Skip to content