PLJUSKA VESNI PUSIĆ

Jedino Mesiću i drugovima još nije jasno da je Crna Gora ratovala protiv Hrvatske

Prvom pravomoćnom osuđujućom presudom za ratne zločine nad Hrvatima u crnogorskom logoru Morinju “još jedino Stjepanu Mesiću i njegovim drugovima nije jasno ili se grade da im nije jasno, da Crna Gora jest ratovala protiv Republike Hrvatske”, rekao je odvjetnik Željko Olujić za narod.hr.

“Iako su te presude više paradne i prazne, ipak su pravednije od stavova dijela vlasti u Hrvatskoj, koja tvrdi da nismo nikad ratovali s Crnom Gorom. Crnogorci su barem imali toliko obraza priznati da su na granici s RH činjena kaznena djela ratnih zločina, pa prema tome da su bili u ratu s Hrvatskom”, smatra Olujić.

Olujić smatra da je to i veliki poraz ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić koja je time dobila zvučnu pljusku jer je prihvatila stav Mesića da se povuče tužba za genocid koja je bila pokrenuta, a za koju je završio prvostupni postupak pred međunarodnim sudom pravde u Haagu.

“Premda su tri od četiri osobe osuđene za zločin nad Hrvatima u Morinju, očito Hrvati, ono što je istina je to da je Crna Gora u kakvim takvim naporima za pravnom državom i bitno je da priznaje svoje ratove i zločine koje je učinila protiv Hrvatske”, istaknuo je Olujić.

Žrtve i civili, ove prve pravomoćne osuđujuće presude izrečene za ratne zločine pred crnogorskim sudovima, su osobe s područja granice Hrvatske i Crne Gore, što znači da je postojao cilj etničkoga čišćenja, a što se navodi kao jedna od mogućnosti u kaznenom djelu genocida, pojasnio je Olujić i dodao da naravno da Crna Gora i njihovi sudovi nisu formalno to priznali, ali bi se pravim tumačenjem pred međudržavnim sudovima to moglo i činjenično i logički i pravno izvesti.

Nisu osobe koje su osuđene ovom presudom mogle same počiniti ta djela koja su im stavljana na teret, a da im pritom crnogorska i jugoslavenska vlada nisu asistirale i zapovijedale, rekao je Olujić.

Prizivni sud Crne Gore jučer je potvrdio presude optuženima u slučaju ratnog zločina nad Hrvatima u crnogorskom logoru Morinju početkom 1990-ih godina, čime su odbijene su žalbe vrhovnog državnog odvjetništva, ali i branitelja osuđenih Iva Gojnića, Špira Lučića, Iva Menzelina i Bora Gligića, koje je sud ocijenio neutemeljenim.

Logor Morinj formirala je bivša JNA, a u razdoblju od listopada 1991. do kolovoza 1992. ondje je bilo zatvoreno i zlostavljano više od 160 Hrvata, među kojima velik broj civila koji su dovedeni s dubrovačke bojišnice.

Izvor: narod.hr

Odgovori

Skip to content