EUROPI JE JASNO: Podrška ideji uvođenja tri entiteta u BiH

Međunarodna krizna grupa /ICG/ u posljednjem izvještaju o BiH zagovara podršku ideji uvođenja tri entiteta, odnosno uvođenje i entiteta s hrvatskom većinom, navodi se u analizi Instituta za društvenopolitička istraživanja iz Mostara.

Izvještaj Međunarodne krizne grupe, navodi se u analizi, objavljen je pod snažnim utjecajem administracije SAD i u velikoj mjeri odstupa od dosadašnjih takvih dokumenata ICG-a.
U ranijim izvještajima analitičari ICG nisu se ustručavali od poricanja činjeničnog ustavnog okvira BiH, odnosno koncepta konstitutivnih naroda, zuzimajući se za centralizaciju i unitarizaciju kao političko-administrativni koncept najprimjereniji za BiH.

Oni sada tvrde da BiH treba ozbiljnu ustavnu rekonstrukciju na način da novi aranžmani trebaju favorizirati federalistička rješenja, dok su centralistička pogubna, navodi se u analizi mostarskog Instituta.

U analizi se ističe da “još revolucionarnu promjenu” predstavlja tvrdnja da je u BiH “potreban novi poredak : normalna federacija, teritorijalno definirana, bez posebne uloge konstitutivnih naroda, ali takva da odgovara interesima njene tri zajednice i pravima svih građana”.

U izvještaju ICG navodi se da nema ničeg pogrešnog u vezi sa hrvatskim entitetom, koji bi riješio mnoge probleme – ne bi bilo više potrebe za kantonima i odnosi između BiH i entiteta, kao i između entiteta i općina mogli bi biti konzistentni u cijeloj BiH.

Međunarodna krizna grupa navodi da je glavna prepreka entitetu sa hrvatskom većinom – politička.

“To je jako uvredljivo za Bošnjake. Ipak, obrazloženje njihovog odbijanja zvuči prazno”, ističu analitičari ICG, koji smatraju da je strah Bošnjaka od eventualnog referenduma o istupanju “hrvatskog entiteta” iz BiH neutemeljen s obzirom da to za skoro 20 godina nije učinila ni teritorijalno mnogo kompaktnija Republika Srpska.

Objektivno, Banjaluka je u najsnažnijoj poziciji, navodi se u izvještaju i ističe da je Banjaluka nadišla inozemne diktate OHR-a i spriječila preuzimanje njenih nadležnosti od BiH.

Treći entitet nije neminovno konfederalizacija BIH

Republika Srpska treba nastaviti inzistirati na svojim izvornim pravima polazeći od Dejtona, jer eventualno stvaranje trećeg entiteta u BiH ne znači neminovno i konfederalizaciju BiH, rekao je Srni izvršni direktor beogradskog Centra za stratešku saradnju Dragomir Anđelković.

Povodom najnovijeg izvještaja Međunarodne krizne grupe /ICG/ u kome se, prema analizi Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara, zagovara uvođenje trećeg entiteta sa hrvatskom većinom, Anđelković je ocijenio da SAD neće tako lako prihvatiti konfederalizaciju BiH, iako je to u suštini bila izvorna ideja Dejtona.

Anđelković je ocijenio da SAD, odnosno centri moći koji stoje iza Kontakt grupe, “na neki način sada vrlo lukavo pokušavaju pridobiti i Hrvate na svoju stranu tako što im se prije najavljuje nego jasno i stvarno nudi stvaranje trećeg entiteta”.

Napominjući da u njihovom prijedlogu postoje i neka rješenja koja, ipak, govore o centralizaciji, Anđelković je objasnio da bi to bi bila neka vrsta decentralizacije za Hrvate, a s druge strane centralizacija za Srbe, jer je “Republika Srpska prema Daytonu entitet, znači država, sa vrlo visokim ovlaštenjima”.

“Što se našeg pristupa tiče, mi trebamo inzistirati na izvornim pravima Republike Srpske, polazeći od Dejtona, a da li će biti trećeg entiteta ili ne to je prije svega stvar Hrvata i Bošnjaka, odnosno njihovog definisanja odnosa u okviru njihove sadašnje Federacije”, rekao je Anđelković.

On je ukazao da bi Srbi trebali štititi svoje nacionalne interese i da skeptično prihvaćaju svaki prijedlog Zapada.

“Mi treba da štitimo svoje nacionalne interese, a ne treba uopšte da se uzdamo da će nam neko sa Zapada pomoći u tome i svaki predlog koji odatle dolazi treba vrlo skeptično prihvatati. Jedino što mi treba da radimo, jeste da uporno insistiramo na Dejtonu i da ne prihvatamo bilo kakvo dalje degradiranje jurisdikcija Republike Srpske”, zaključio je Anđelković.

poskok.info/croative.net

Prim.ur.: Karta preuzeta s foruma HRHB

Odgovori

Skip to content