Evo tko je Daniel Markić, novi ravnatelj SOA-e

FRANCUSKI I HRVATSKI DRŽAVLJANIN – Saborski odbor većinom glasova podržao imenovanje Markića za ravnatelja SOA-e – znate li tko je on?

Saborski Odbor za unutarnju politku i nacionalnu sigurnost većinom je glasova u srijedu dao pozitivno mišljenje na imenovanje Daniela Markića novim ravnateljem Sigurnosno obavještajne agencije (SOA), uz izdvojeno mišljenje HDZ-ova Miroslava Tuđmana i HSLS-ova Darija Hrebaka.

Novinarima je to nakon sjednice zatvorene za javnost prenio predsjednik odbora Ranko Ostojić (SDP).

“Odbor je većinom glasova podržao izbor Daniela Markića za novog ravnatelja SOA-e na prijedlog predsjednice RH i premijera. To mišljenje nije obvezujuće, međutim time je otvoren put da se može imenovati novi ravnatelj”, rekao je Ostojić novinarima.

Izvijestio je da je Tuđman u izdvojenom mišljenju naveo kako bi imenovanje ravnatelja SOA-e trebalo proisteći iz koncepta Domovinske sigurnosti Domoljubne koalicije, dok je Hrebak dao primjedbu na Markićevo dvojno, francusko i hrvatsko državljanstvo, što smatra preprekom.

Na primjedbu kako je novi ravnatelj SOA-e “prošao” na temelju glasova oporbe odgovorio je kako se članovi Odbora nikada ne prebrojavaju na taj način te otkrio da je omjer u glasovanju bio šest naprema četiri.

Ostojić nije želio govoriti ni kako je osobno glasovao, a na pitanje kakva je poruka poslana što je osoba na tako važnu funkciju izabrana preglasavanjem uzvratio je – većina je odraz demokracije.

Nema spomena da je Lozančić prekršio zakon

Podsjetio je da je današnjom odlukom Odbor prekinuo “trakavicu” koja se odvijala od 27. siječnja, kada je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović priopćila da dosadašnji ravnatelj SOA-e Dragan Lozančić više ne uživa njezino povjerenje.

Predsjednica je tada tvrdila da je Lozančić prekršio Zakon o sigurnoobavještajnom sustavu, no Ostojić naglašava da u prijedlogu o kojem je Odbor odlučivao nema spomena o kršenju zakona.

“Moram naglasiti da je, s obzirom na prijedlog kojim se rukovodio odbor, jasno utvrđeno da Lozančić odlazi na novu dužnost i to bez mrlje u svojoj karijeri, što znači da nije prekršio zakon. U prijedlogu nema navoda o tome da je prekršio zakon, a s obzirom da je s premijerom dogovorio novu dužnost, ne sumnjam da je to istina”, rekao je Ostojić.

Na pitanje o kojoj se dužnosti radi nije mogao odgovoriti, a nije želio ni kometirati izjavu premijera Tihomira Oreškovića za Media servis da u Lozančićevu radu nije bilo nezakonitosti.

“Sve što trebate pitati ja sam odgovorio. Što se mene tiče, stvar je bila od prvog dana jasna. Kao predsjednik Odbora odbijao sam kombinaciju da bez zakonite odluke, bez podloge odbor o tome odlučuje. Čim sam u ponedjeljak dobio informaciju da su stvoreni uvjeti, stvar je riješena”, poručio je Ostojić.

Tuđman: Nije problem u Markiću, nego u pristupu
Potpredsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Miroslav Tuđman (HDZ) podnio je u srijedu izdvojeno mišljenje na imenovanje Daniela Markića novim ravnateljem SOA-e, a novinarima je potvrdio kako je glasovao protiv njegova imenovanja, ali i istaknuo kako “problem nije u Markiću, nego u pristupu”.

“Problem nije bio u Markiću, nego u pristupu. Dio nas je htio da se prije raspravi koncept i program nacionalne sigurnosti i da se onda adekvatno tome razgovara o osobi koja bi taj program realizirala. Iskazi Markića su bili prekratki da bi se o tome moglo razgovarati”, rekao je Tuđman nakon sjednice Odbora, koji je pozitivno mišljenje na Markićevo imenovanje donio glasovima oporbe i Mosta.

Tuđman: Predsjednica i premijer trebali su se prvo dogovoriti oko koncepta domovinske sigurnosti, a onda o čelniku SOA-e

Tuđman smatra kako su se predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Tihomir Orešković prije tog imenovanja trebali dogovoriti oko novog koncepta domovinske sigurnosti, a tek tada predložiti najpogodniju osobu koja bi ga ostvarila na čelu SOA-e.

“Živimo u jednoj neugodnoj situaciji koja je naslijeđena, jer od 2002. ne postoji strategija nacionalne sigurnosti koja bi bila ključ i kriterij i za ovaj razgovor. U okviru strategije nacionalne sigurnosti bi i druge strategije trebalo izvesti, a pogotovo u užem sustavu nacionalne sigurnosti. Prema tome, to je jedan naslijeđeni problem koji traje već 14 godina. Samo da podsjetim, postojeći cilj strategije nacionalne sigurnosti je da Hrvatska postane članica NATO-a i EU, što naprosto spada u arheologiju, više nije ni zastarjelo. Mi smo pred daleko složenijim problemima, koji se po mom mišljenju ne rješavaju samo na način da se traže kadrovska rješenja, a da se ne inzistira na programu”, smatra Tuđman.

Podsjeća je da je Domoljubna koalicija pripremila program nacionalne sigurnosti, “koji nije samo par redaka koji su tamo krivo citirani, nego niz dokumenata i prijedloga zakona”. “Prema tome, glasati za to, a da se ne zna hoće li se taj program realizirati imalo bi za posljedicu odreći se tog svog predizbornog programa”, uvjeren je Tuđman, koji ističe kako osobno o Markiću ima dobro mišljenje.

Hrebak: Strategija nacionalne sigurnosti je zastarjela, nužna je nova

Izdvojeno mišljenje dao je i HSLS-ov Dario Hrebak. “Stav HSLS-a je da se moramo povoditi time da je Strategija nacionalne sigurnosti zastarjeli dokument koji ne odgovara suvremenim rješenjima. Danas imamo neke nove ugroze i izazove koji ne odgovaraju onome što se nalazi u tom dokumentu. U tom dokumentu iz 2002. godine piše da je strateški cilj Hrvatske ulazak u EU i NATO”, upozorio je Hrebak.

Najavio je da će u Odboru inzistirati na što skorijem donošenju nove strategije, a kad je riječ o Markićevu imenovanju, kazao je kako mu je “drago da je konačno cijela ta trakavica završena, da SOA ponovno ima ravnatelja i da su svi kotačići u cijelom sigurnosnom sustavu popunjeni”. “Uskoro ćemo imati izabrano i Vijeće za građanski nadzor sigurnosnih službi, tako da sustav napokon može funkcionirati”, rekao je Hrebak.

Upitan kakva je poruka predsjednici i premijeru, koji su Markića predložili, to da HDZ i HSLS glasuju protiv njega, odgovorio je kako nije razmišljao o njima, već o Markiću koji je u tom trenutku bio pred njime.

“Razmišljao sam o onome što on može ponuditi da sustav bude bolji i funkcionalniji. Građani moraju biti u prvom interesu, kao i njihova sigurnost, moramo znati je li Hrvatska spremna odgovoriti na sve one probleme koji bi se mogli dogoditi ako neke ugroze prijete stabilnosti Hrvatske”, naglasio je Hrebak.

Podsjetio je da je Domoljubna koalicija izradila novi koncept domovinske sigurnosti, koji je moderan i odgovara sadašnjem vremenu, te naglasio kako očekuje da Vlada, ako ima neki svoj koncept, taj koncept što prije predloži Saboru.

Tko je Daniel Markić?

Daniel Markić, rođen je 1970. u Parizu, gdje je pohađao osnovnu i srednju školu te ima francusko državljanstvo. Danielova obitelj podrijetlom je iz Ljubuškog u Hercegovini. U Francuskoj je razvio odlične veze s pripadnicima Legije stranaca, a među njima navodno i s Antom Gotovinom i Antom Rosom. Prema dokumentima koje je Slobodan Praljak objavio na svojoj internetskoj stranici, Markić je nakon dolaska iz Francuske 1991., među ostalim, bio jedan od djelatnika u kabinetu generala Ante Rose dok je ovaj bio zapovjednik HVO-a.

Prema jednom drugom dokumentu iz 1993. godine, Markić je kao bojnik HVO-a izdao zapovijed o propuštanju jednog konvoja iz Tomislavgrada za Vitez. Markić je, tvrde izvori seebiz.eu, bio u jako dobrim odnosima s još jednim pripadnikom Legije stranaca, Jamesom Martyjem Cappiuom. Cappiau je 2001. godine u središtu Zagreba ubio Vjeku Sliška, a njega je ubio Sliškov tjelohranitelj Ivica Bertić. Cappiau je bio veliki prijatelj s Antom Rosom koji ga je navodno i doveo u Hrvatsku vojsku.

Zanimljivo je da Markića kao svoj kontakt u Hrvatskoj u svojoj knjizi spominje general Philippe Rondot, nekadašnji šef francuske obavještajne službe (DGSE). O kakvoj je suradnji Rondota i Markića riječ, u knjizi se ne navodi. Rondot je imao jake veze od početka devedesetih s hrvatskim obavještajnim i vojnim vrhom. U nekoliko je navrata u vrijeme rata dolazio u Hrvatsku, gdje se susretao s više hrvatskih generala te ministrom obrane Gojkom Šuškom.

U obavještajnu zajednicu, SIS pa HIS, došao je iz specijalne borbene postrojbe na preporuku Gotovine i Rose, javlja maxportal.hr. Na poziciji operativca tajne službe Markić je dočekao 2005. i aktivno sudjelovao u lovu na svog nekadašnjeg zapovjednika Antu Gotovinu.

Zbog svoje pozicije šefa za međunarodne operacije (u okolnostima globalne borbe protiv terorizma) Daniel Markić je prema pisanju Telegrama bio uključen u operativnu suradnju s iranskim Ministarstvom sigurnosti.

Tu su neobičnu vezu, zapravo, inicirale američke tajne službe u jeku intenzivnih pregovora oko konačnog nuklearnog sporazuma s Teheranom. SOA je, dakle, zamoljena iz Washingtona da kao partnerska služba pomogne u izvršenju nekih važnih zadaća.

Bio je također glavni koordinator neuspjele akcije spašavanja Tomislava Salopeka u Egiptu.

Izvor: narod.hr/h

Odgovori

Skip to content