JE LI BRUNA ESIH NAJVEĆE IZNENAĐENJE Birači su ih prepoznali: tko je u HDZ-u dobio najveći broj preferencijalnih glasova?

Foto: narod.hr

HDZ je dobio nekoliko mandata zahvaljujući preferencijalnim glasovima, koji su, s obzirom na mjesta na kojima su se ti kandidati nalazili, bili teško dohvatljivi. Posebno su zanimljive bile prva i druga izborna jedinica.

Prva izborna jedinica

Kao veliko iznenađenje izbora pojavila se Bruna Esih, koja je u prvoj izbornoj jedinici na listi HDZ-a bila na 11. mjestu te je osvojila gotovo 10.500 glasova te je s gotovo 17 posto glasova ušla u Sabor.

Sa 14. mjesta u Sabor ulazi i Milan Kujundžić, povratnik u HDZ. On je u u desetoj izbornoj jedinici dobio više od 14 tisuća preferencijalnih glasova i tako ulazi u novi saziv Sabora.

Zanimljivo je da je Plenković dobio 33.113 glasa ili 53,34 posto, te je Bruna Esih druga u toj izbornoj jedinici. Osim toga samostalno je osvojila čak dva i pol puta više glasova od drugoga s liste Narodne koalicije – Stjepana Mesića, koji je osvojio 6,61 posto glasova.

Bruna Esih, profesorica filozofije i kroatologije, asistentica na Institutu društvenih znanosti “Ivo Pilar” već se petnaest godina bavi suvremenom hrvatskom povješću, Drugim svjetskim ratom, poraćem i Domovinskim ratom. Ova rođena Splićanka, majka troje djece, široj je javnosti postala poznata prošle godine kad ju je hrvatska predsjednica imenovala svojom izaslanicom na 70. obljetnici bleiburške tragedije.

Za vrijeme predizborne kampanje odlučila se za slogan “Suočavanje s prošlosti – temelj budućnosti”.

“Zagreb mnogi smatraju teškim terenom za komuniciranje teme suočavanja s prošlošću i bilo je dobronamjernih savjeta da se malo prilagodim tom navodnom općem ozračju koje u Zagrebu vlada. Osobno, s tim se nimalo ne slažem. Smatram da ono za što se zalažem ne vrijeđa i ne isključuje. Dapače, naglašavam kako nam je istina svima jednako bitna, bez obzira na naše različitosti i da nas može rasteretiti lošeg nasljeđa prošlosti. Odgovorno suočavanje s prošlošću ne može ići ni lijevo ni desno, ne može nikoga unaprijed obilježiti, ali ni abolirati. To je iznimno odgovorno i osjetljivo područje i smatram ga od opće nacionalne važnosti. Stoga mi je bilo bitno ostati nestranačkom osobom”, ispričala je u intervjuu za narod.hr prije izbora.

Ne boji se progovoriti niti o tvz. Lex Perkoviću.

“S razlogom se možemo pitati postoji li još koji skriveni motiv zbog kojega je Milanović tako angažirano štitio Perkovića, odnosno postoji li još kakva skrivena ruka koja usmjerava djelovanje obojice. Isto tako i Perković je pred sudom u Muenchenu zaštitio one koji su sudjelovali u stvaranju tog sramotnog zakona, kolokvijalno nazvanog po njemu, niječući s njima bilo kakvu povezanost. Uz ostalo, Perković se na taj način bori i za što bolji tretman ukoliko bi kaznu nastavio izdržavati u Hrvatskoj, računajući da taj aparat u rukama i dalje drži SDP. Taj zakon šutnje koji između njih vlada mogao bi se opisati poslovicom „ruka ruku mije“, istaknula je.

Druga izborna jedinica

Zanimljivo je i u drugoj izbornoj jedinici, u kojoj su se nalazili Zlatko Hasanbegović i Milijan Brkić. Hasanbegović je bio na trećem mjestu na listi, a Brkić na posljednjem, četrnaestom mjestu. No, Milijan Brkić sa 13,91 posto, odnosno s više od 9.600 osvojenih preferencijalnih glasova, ulazi u Sabor. Na toj listi HDZ-a u drugoj izbornoj jedinici najviše glasova osvojio je Zlatko Hasanbegović, koji je osvojio 11.898 glasova, što je više od broja glasova koje je osvojila prva na listi Ivana Maletić (11.242 glasa).

Tko je dobio najviše preferencijalnih glasova?

Najviše preferencijalnih glasova dobio je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, i to 33,265, dok je Damir Krstičević odmah iza njega s 32.572. Slijedi zatim Zdravko Marić (18.405), Goran Marić (15.806), Milan Kujundžić (14.004), Davor Ivo Stier (12.845), Miro Kovač (12.751), Zlatko Hasanbegović (11.898), Tomo Medved (11.189), Tomislav Tolušić (11.162) i Ivana Maletić (11.242).

Izvor: narod.hr

Odgovori

Skip to content