ČUVARI DOMOVINE: Srbija nam duguje 43 milijarde eura za ratnu štetu

Foto: snimka zaslona

HVR Čuvari Domovine poslali su priopćenje u kojem upozoravaju na činjenicu da hrvatske vlasti pokušavaju Hrvatskoj oduzeti pravo na naplatu ratne štete od Republike Srbije, čime se Hrvatskoj iz džepa danas izbija 43 milijarde eura što je, navode, 4 milijarde manje od ukupnog hrvatskog vanjskog duga.

„Hrvatska od Srbije može naplatiti štetu. Za takve zahtjeve postoji čak i pravni okvir. Riječ je o Sporazumu o normalizaciji odnosa između Republike Hrvatske i Savezne republike Jugoslavije, koji je potpisan 23. kolovoza 1996. Prema jednom članku tog Sporazuma, dvije su se države obvezale u roku od 30 dana osnovati zajedničko povjerenstvo sa po tri predstavnika i sklopiti sporazum o naknadi za svu uništenu, oštećenu i nestalu imovinu“, ovo su, podsjećaju HVR Čuvari Domovine, riječi sadašnjeg ministra vanjskih poslova Davora Stiera, iz studenog 2012, objavljene u Večernjem listu. Danas, tvrde Čuvari Domovine, Stier govori drugačije.

Prema njihovim riječima, Stier naglo gubi pamćenje po pitanju naplate ratne odštete od Srbije, ali i ono puno bitnije, zanemaruje dobrobit svog Hrvatskog naroda i RH u cjelini slušajući naredbe svojih Europskih „vazala“.

Podsjećaju da je hrvatska tužba za genocid na Haaškom sudu jasno naznačila da Srbija treba isplatiti ratnu odštetu, odnosno u Haagu su izrijekom utvrdili da je RH bila napadnuta na svom teritoriju, te da je Hrvatsku izvršena agresija od strane JNA i srpskih snaga.

Mario Maks Slaviček, Renato Šelj i Guido Hornik, koji potpisuju priopćenje u ime Čuvara Domovine, podsjećaju na to da su Ministarstvo rada i socijalne skrbi te Državna revizija za popis i procjenu ratne štete, 2006. napravili opsežan dokument sa točnim izračunom počinjene izravne materijalne štete za uništenu imovinu kao i nematerijalne štete, a koja se odnosi na žrtve i stradalnike rata te branitelje po raznim osnovama.

Tako utvrđena počinjena izravna ratna šteta u Hrvatskoj u razdoblju 1990–1999. godine iznosi 236.431.568.000 kuna ili oko 32 milijarde eura, dok su ukupni izdaci za žrtve i stradalnike rata te branitelje po raznim osnovama bili veći od 36 milijardi kuna sa godišnjom tendencijom rasta od 4,578 milijardi, čime se u ovoj godini dug neizravne štete popeo na preko 82 milijarde kuna ili oko 11 milijardi eura.

„Projugoslavenske udruge uz ideološke partnere u SDP-u i SDSS-u osporavaju tu naplatu, dok razni hrvatski dužnosnici kao što su akademik Željko Reiner, bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač izbjegavaju tu temu, Hrvatski narod voljom svojih vladara i na štetu vlastitog gospodarskog i ekonomskog boljitka vraća pobunjenim Srbima stanove, mirovine i niz drugih prava za koja su bili zakinuti dok su svoje puške imali okrenute prema Hrvatskoj opstojnosti, stvarajući iluziju koju srpski pobunjenici debelo naplaćujuda je hrvatski narod bio agresori u obrani svoje vlastite zemlje“, navode Čuvari Domovine.

U tom kontekstu spominju sastanak braniteljskih udruga prošle godine sa ministrom pravosuđa Antom Šprljom. Jedna od točaka zahtjeva pri otvaranju poglavlja 23. i 24., bila je, tvrde, i naplata ratne odštete od strane Srbije, a koja je na neobjašnjiv način u prepisci nestala iz točaka zahtjeva.

„Nedavno je spomenuto da je hrvatski vanjski dug iznosi 47,2 milijarde eura i uzmemo li u obzir da je ukupni zbroj ratne štete oko 43,5 milijarde eura, nije teško zaključiti da bi se od Hrvatske stvorila zemlja budućnosti i blagostanja za hrvatsku djecu i hrvatski narod za što su se branitelji borili i ginuli. Mirovine hrvatskih stradalnika više ne bi bile teret i trošak Državnog proračuna RH, već bi trošak za iste snosili oni zbog čije je agresije i došlo do stradavanja i umirovljenja djela Hrvatskih građana koji su branili svoj dom“, tvrde Čuvari Domovine.

Cijeli članak možete pročitati ovdje.

Odgovori

Skip to content