Čija je Hina agencija – hrvatska, jugoslavenska ili srp­ska?

Foto: Fah

Krajem srpnja većina hrvatskih medija izvi­jestila je o opsežnome sociološkom istraživanju u Srbiji. Iz toga smo istraživanja saznali da mladi u Srbiji Hrvatsku smatraju najvećim neprijateljem Srbije.

“No to i nije neka novost”, piše Damir Pešorda, književnik i kolumnist u Hrvatskom tjedniku od 11. kolovoza 2016. i dodaje “zanimljiviji je način na koji je Hina prenijela tu vijest”.

“Ona uzgredna reče­nica koja razotkriva spomenuti mazohizam i srbofiliju u ovome slučaju sljedeća je reče­nica: ‘Istraživanje je obavljeno od 28. lipnja do 6. srpnja na uzorku od 1007 punoljetnih građana Srbije, bez teritorija Kosova i Meto­hije‘ Ta naoko bezazlena rečenica zapravo je skandalozna! Kao prvo, Kosovo je godinama već neovisna i međunarodno priznata drža­va te je besmisleno i bezobrazno napomi­njati da istraživanje u Srbiji nije obuhvatilo građane druge države!“, ističe Pešorda.

“Kao drugo, naziv ‘Kosovo i Metohija’ za Kosovo upotrebljavaju samo velikosrbi. Sto­ga se postavlja razložno pitanje čija je Hina agencija – hrvatska, jugoslavenska ili srp­ska? Najpovoljnije tumačenje za Hinu jest da je riječ o podložničkome, prepisivačkom refleksu lijenih novinara, to jest da je vijest jednostavno prepisana od Tanjuga bez ikak­ve intervencije, osim pukoga ijekavizlranja”, upozorava Pešorda.

“No kako onda objasniti da su i svi mainstream mediji u Hrvatskoj vijest također prenijeli bez ikakvih ispravaka? Kao da još uvijek živimo u socijalističkome limbu po­božno čekajući da uđemo u komunistički raj. Ili, kako bi htjeli hrvatski neprijatelji, da izađemo iz povijesti”, zaključuje Damir Pešorda.

Kako Hina hini profesionalno novinarstvo

Pokret majki za mir “Bedem ljubavi”, Hrvatska pozadinska fronta, Mir za našu gardu, Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske grada Zagreba i Zagrebačke županije, Hrvatska bašćina, Udruga zagrebačkih branitelja Vukovara, Majke hrvatskih sokolova, Centar za zaštitu ljudskih prava zatočenih i nestalih građana Hrvatske i članova njihovih obitelju “Centar Apel” i Hrvatska žena Zagreb – Sesvete, 4. kolovoza na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića tijekom ‘Antiratnog protesta povodom slavlja ratne pobjede’ dijelili su tekst koji u cijelosti možete pročitati ovdje.

Zahvaljujući Hini hrvatski mediji 4./5. kolovoza u svojim elektroničkim i tiskanim izdanjima izvijestili su našu javnost o prosvjedu i anti prosvjedu održanom na glavnom zagrebačkom trgu.

Riječ je o antiratnom okupljanju aktivista okupljenih oko udruge ROSA i reakciji na tu akciju. U navedenim izvješćima zajedničko pismo i poruka javnosti nepotpuno je i tek djelomično citirano očito temeljem intervencije agencije HINA. Minimum profesionalne korektnosti nalagao je u tom slučaju navesti ključne dijelove ako već ne cijelo pismo, reagirali u svom priopćenju nakon Hininog kraćenja njihovog teksta.

Tekst je bio cjelovit jedino u uvodu s riječima Vlade Gotovca, a ostatak je Hina sažela u rečenicama: “Među ostalim, u tekstu se osvrću i na sudionike mirne protestne antiratne akcije uz ocjenu kako je “vaše ‘mirotvorstvo’ zov starim mržnjama i obnovi krugova koji su narode bivše države strašno koštali. Slaveći našu oslobodilačku i pravednu akciju Oluju mi vas vidimo kao odjek prošlosti koja još traje, ali joj je vrijeme zauvijek završilo. Ta prošlost trajala bi i dalje da ljubav za slobodu, za domovinu Hrvatsku i sve njezine državljane nije bila temelj slavne pobjede u ove dane 1995. godine”.

Njihovo pismo odražava njihov temeljni odnos prema slobodi javnog okupljanja i vrijednostima Domovinskog rata odnosno oslobodilačke akcije OLUJA, međutim državna agencija HINA izbacila je važne dijelove pisma. Između ostalog spomen na suđenje u Münchenu, KOS, OZNU, UDBU kao i upozorenje da “oslobađajući domovinu nismo i ne želimo zemlju bez slobode mišljenja i prava na razliku. Jedino što smo dužni našim osloboditeljima je da nikome ne dozvolimo da vrijeđa njihovu čast!.”

Možda su u Hini posebno nadahnuti uoči ovogodišnje obljetnice oslobodilačke operacije koja je označila oslobođenje Domovine i povratak okupiranih područja u ustavnopravni poredak RH, jer reagirao je i Hrvatski časnički zbor Grada Splita na Kronologiju oslobodilačke operacije Oluja koju je objavila Hina. Državna agencija Hina u tu je kronologiju ubacila pamflete Žarka Puhovskog o 667 “stradalih civila”, pamflet koji je pao na dva suda! Puhovski je zbog tih laži osramoćen u Haagu, a Hina se upustila u podržavanje velikosprskih mitova.

“Kada je 30. prosinca 2012. za ravnateljicu Hine izabrana Branka Valentić, glasnogovornica Hrvatske stranke umirovljenika i nekadašnja novinarka Vjesnika, svima je bilo jasno kako je to imenovanje bilo još jedan korak prema potpunoj kontroli informacija koje objavljuje državna novinska agencija, te klasično stranačko uhljebljivanje, za vrijeme vlade Zorana Milanovića”, podsjetio je Željko Sakić.

“Usprkos tome Upravno vijeće Hine produžilo je ugovor politički imenovanoj ravnateljici 13. studenog 2015., odmah nakon parlamentarnih izbora. Naime, Valentić je izabrana prema stranačkom ključu iz kvote HSU Silvana Hrelje, koji je za aktualne izbore na svojoj listi angažirao bivšeg predsjednika Stipu Mesića.

Tako je posve logično da Hina periodično pruža neobičajeno veliki prostor fenomenima iz bivšeg sustava koje se nekritično hvali i prikazuje, kao u antropološkoj studiji pod naslovom “Svaki dan pobjeda“ autorice Reane Senjković”, upozorava Sakić.

Pod ravnateljstvom Branke Valentić tekstovi koji se objavljuju u hrvatskoj izvještajnoj agenciji često su neskloni crkvi, pa se čak i podvaljuje.

Sugestivnoga naslova objavila je vijest “Nadžim Lakravi bio je uzoran učenik katoličke škole u Bruxellesu”, iz kojega se čitatelje naslovom navodi na zaključak da je u masakre na neki način uključena i Katolička crkva.

14. kolovoza 2016.

Izvor: narod.hr

Odgovori

Skip to content